Shah

Shah-Kampionati lokal i shahut për shkollat 9-vjeçare të Shkodrës, 26 shkolla në garë për vendin e parë

Qëndra Kulturore e fëmijëve “Kujtim Alija” në Shkodër organizoi për dy ditë me radhë kampionatin lokal të shahut, një aktivitet ky tradicional që tashmë Qëndra Kulturore e ka shndërruar në traditë të sajen.Në garë kanë qënë 26 shkolla 9...

Programi i financimit ReLoad, ekipet e Klubit Shumësportësh Vllaznia, i kërkojnë Bashkisë Shkodër të marrin pjesë në dëgjesë për Projekt buxhetin e Sportit për...

Që nga viti 2021, ekipet e Klubit Shumësportesh Vllaznia janë financuar nga ana e Bashkisë Shkodër, si pjesë e projekteve të paraqitura dhe të fituara në mbështetje të programit të financimit ReLoad. Në bazë të marrëveshjes dypalëshe, projektet në...

Shah-Talenti shkodran, Henri Troshani shpallet kampion Ballkani për të rinjë

Është vetëm 8 vjeç, por emri i shkodranit të talentuar në sportin e shahut, Henri Troshani, ka filluar të bëhet shumë i njohur. Të njohur po e bëjnë atë rezultatet fantastike që ai po regjistron nga gara në gara.Krahas...

(Video)Shahisti shkodran, Henri Troshani, Medalje e Artë në Kampionatin Europian individual të shkollave-Cetinje 2022

Nëntë shahistë nga Shqipëria morën pjesë në Kampionatin Europian individual të shahut për shkollat sipas grupmoshave përkatëse, aktivitet ky i zhvilluar në Cetinje të Malit të Zi. Pjesë e delegacionit sportiv shqiptar ishte edhe shkodrani, Henri Troshani.Ndonëse tetë vjeçar,...

Shah-Starton kampionatin e shkollave 9 vjeçare të Shkodrës

Ka startuar sot në qytetin e Shkodrës Kampionati i Shkollave 9 vjeçare, aktivitet me një pjesë më të vogël se sa vitet e tjera për qrsyr të pandemisë. Megjithatë, për organizatorin e këtij aktiviteti, ish shahistin dhe trajnerin e...

Ndahet nga jeta në moshën 85 vjeçare mjeshtri i madh i shahut, Esat Duraku

Eshtë ndarë nga jeta në moshën 85 vjeçare një nga emrat më të spikatur të sportit të shahut i cilësuar si një ndër themeluesit i këtij sporti në vendin tonë. Lajmin e bën të ditur një nga kolegët e...

Shah-Shkodrani Franc Ashiku, kampion i Shqiperisë për vitin 2020

Shahu shkodran ka regjistruar suksesin e radhës. Pas titullit kampion online të të rinjve U-18 fituar nga Erjon Vogli, tashmë ka ardhur suksesi tjetër edhe më i madh ku për kategorinë e te rriturve titullin kampion e ka fituar...

Latest News

- Advertisement -