Thursday, September 19, 2024

(Video) Sukses i ekipit “Shkodra Not” në K. Kombëtar. 15 sportistë të Vllaznisë në garë fitojnë 5 medalje Ari, 6 Argjendi, 3 Bronzi. Shkëlqen superkampionia Viki Tafrruku, kampione në 4 disiplina dhe sportistja më e mirë e aktivitetit

Aktiviteti i radhës për Federatën Shqiptare të Notit ishte Kampionati kombëtar për fëmijë, të rinj dhe të rritur, i cili u zhvillua këtë fundjavën e kaluar në datat 31 gusht dhe 1 shtator në pishinen olimpike  “Taq Dafa”  Durrës duke shënuar suksesin e rradhës për Vllazninë.

Ekipi “Shkodra Not” përfaqësuesit zyrtarë të Vllaznisë me në krye trainerin e mirënjohur Kolë Shiroka, mori pjesë me 15 sportistë :

15. Dean Vajushi

Falë punës së palodhur në proçesin stërvitor të trajnerit Shiroka si dhe përkushtimit të vetë sportistëve, por edhe me suportin e vazhdueshëm të prindërve dhe bashkëpunimin gjithmonë e në rritje me Bashkinë Shkodër u  arriten këto rezultate:

5 medalje Ari, 6 medalje Argjendi, 3 medalje Bronzi.

1. Viki Tafrruku dominoi garat e stilit të lirë ku u shpall kampione Shqipërie në 4 disiplina 200, 400, 800, 1500, e cila fitoi vend të parë absolut për moshat dhe vend të parë në klasifikimin e përgjithshëm. Në garen e 50 metrave shpinë fitoi vend të dyte për moshat, kategoria A.
  2. Alessandro Hyso – 100 meter shpinë medalje Ari, vend të parë OPEN, kampion Shqipërie