Interi kërkon biletë për finalen e Champions League

Lexo

Manchester City, kërkon trofeun e Champions League. Guardiola, optimist për suksesin e tretë

Pas fitimit të Premier League dhe FA Cup, Manchester City është në kërkim të Champions League të parë në...

Shqipëria U-15 fiton miqësoren me Maqedoninë e Veriut. E mposht me rezultatin 3-2 në “Elbasan Arena”

Shqipëria U15-Maqedonia U15,  3-2Formacioni i Shqipërisë U15: Aron Kamberi, Xhoel Mezani, Frensi Mali, Dion Vata, Majkol Luka (C), Henry...

Pragfinalja e Champions League, Manchester City-Inter, Inzaghi: Do luftojmë për çdo centimetër

Stambolli është gati për finalen e Champions League mes Manchester City dhe Interit. Dhe Simone Inzaghi, një hap larg...

Pas një sezoni të mbushur me mangësi në Serinë A, Interi vendosi një këmbë në finalen e Ligës së Kampionëve duke goditur kundërshtarët e tyre të vjetër të mërkurën e kaluar, kur Edin Dzeko dhe Henrikh Mkhitaryan kthyen historinë.

Në kontrast të plotë me një rekord prej 11 humbjesh në ligë deri më tani këtë sezon, Interi nuk ka mbetur ende pas në asnjë pikë në fazat e eliminimit, duke mbajtur një portë të pastër në katër nga pesë ndeshjet. Tani në greminën e finales së gjashtë të Ligës së Kampionëve, e para për klubin që nga viti 2010, “Nerazzurrët” janë brenda 90 minutave që të zënë vendin e tyre në shfaqjen e këtij viti në fillim të muajit të ardhshëm. Manchester City ose mbajtësi Real Madrid do të presin në Stamboll nëse ata mund të mbajnë drejtimin e tyre.

Pasi ka bërë një sërë ndryshimesh në fundjavë, për të ruajtur yjet e tij për derbin përcaktues të së martës, trajneri i Interit, Simone Inzaghi do të kujtojë lojtarët duke përfshirë Lautaro Martinez, Denzel Dumfries dhe Andre Onana kundër Milanit. Për shkak se Robin Gosens sapo ishte rikthyer në gjendje fizike pas një dislokimi të shpatullës, Federico Dimarco u mbajt për fitoren ndaj Sassuolo-s dhe mbrojtësi i krahut ka asistuar pesë gola nga loja e hapur në Ligën e Kampionëve këtë sezon, më shumë se çdo lojtar tjetër.Vetëm Milan Skriniar patjetër do të mungojë për shkak të lëndimit, megjithëse Joaquin Correa u godit të shtunën dhe mund të mungojë. Në çdo rast, sulmuesi argjentinas duhet t’i hapë rrugë Martinezit, ndërsa mbetet për t’u parë nëse Inzaghi do të përzgjedhë Edin Dzekon apo Romelu Lukakun si partner të këtij të fundit në front.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -