Sunday, May 19, 2024

Partizani, kampion i Shqipërisë për sezonin 2022-2023. Të kuqtë mundën Teutën 2-0 në javën e fundit me golat e Rrapajt dhe të Carës

Partizani-Teuta 2-0  (Shënues: Rrapaj 38,Cara 90+8)

Partizani:Rexhepi,Hadroj,Telushi,Preka,Atanaskoski,Murataj,Matondo,Rrapaj,Gueie,Da Silva,Mba. Tranjer:Xhovani Kolela

Teuta:Qirko,Qaqi,Jazxhi,Kotobelli,Marku,Beqja,Kallaku,Kuro,E.Vila,Gruda,L.Vila Tranjer:Edi Martini

Arbitra:Eldorjan Hamiti,Emigers Ganxhi,Ani Koçiaj,Emanuela Rusta Var:Juxhin Xhaja Avar:Feliks Kolleshi

Partizani ka fituar sot ne javen e fundit të kampionatit Abissnet Superiore me rezultatin e paster 2 me 0 ndaj Teutes duke ruajtur avantazhin e kryesimit ndaj rivalit te tij Tirana, i cili nga ana e tij fitoi po sot me Erzenin ne transferte, por pa mundu ta frenoje Partizanin drejt suksesit te titullit kampion.

Xhovani Kolela hyn ne historine e Partizanit si i pari italian qe i jep titullin e 17-te klubit te te kuqve. Ne “Arena e Demave” Partizanin mposht Teuten me dy gola njeri me i bukur se tjetri, fillimisht me Rrapaj ne pjesen e pare qe shenon nje gol nga distanca ne minuten e 38.

Ndersa heroi i pjeses se pare ka qen Pano Qirko i cili ndali disa tentativa te Partizanit. Ne fund te takimit ka vend dhe per nje gol tjeter dhe eshte Tedi Cara i cili con peshe stadiumin “Arena e Demave”.

Teuta pati mundesin te ngushtonte shifrat por Kallaku gabon nga pika e bardhe e penalltise keshtu Partizani fiton titullin e 17-te ne historin e tij.