(Video) Vllaznia e volej meshkuj, fiton me set final ndaj Skënderbeut dhe kualifikohet në gjysëmfinalet e Kupës së Shqipërisë

Lexo

Mbrëmja Gala “Më të mirët 2022”. Nga Vllaznia e futbollit femra, tek Gurishta dhe Hakaj, në formacionin e vitit, Shkodra me përfaqësim dinjitoz për...

Futbolli shkodran, për femra dhe meshkuj, pritet të ketë një përfaqësim dinjitos në mbrëmjen gala që Federata Shqiptare e...

(Pas ndeshjes) Xhevahir Kapllani, shpreh keqardhje për humbjen e Erzenit me Tiranën: Nuk ishte për 0-2!

Erzeni ka qënë dhe është një nga skuadrat më simpatike të Superiores së futbollit shqiptar, i cili me të...

(Pas ndeshjes) Mposhti Erzenin në transfertë, 0-2. Trajneri Shehi: Ekipi tregoi karakter!

Tirana, ia doli të fitonte 0 me 2 në transfertë me Erzenin në një ndeshje shumë të dyluftuar, për...

Vllaznia-Skënderbeu 3-2

(14-25, 26-24, 25-13, 23-25, 15-13)

Vllaznia dhe Skënderbeu në volejboll për meshkuj janë ndeshur mbrëmjen e së premtes në pallatin e sportit “Qazim Dervishi” të Shkodrës në kuadrin e Kupës së Shqipërisë. Një duel ky shumë interesant, i cili ashtu si edhe në ballafaqimin për kompeticionin e Kampionatit, është karakterizuar nga një luftë e fortë sportive dhe rivalitet deri në pikët vendimtare të fitimit të setit të pestë final.

Vllaznia ka dalë fituese me rezultatin 3 me 2, por duhet thënë se fitorja e saj është arritur përmes drithërimash të shumta. Kjo, për faktin se skuadra mike nga Korça, në përbërjen e së cilës luajnë si titulalrë tre volejbollistë shkodranë, Gledis Dibra, Tuad Drinazi dhe Klaudio Preka ka luftuar fort për të fituar këtë duel.

Korçaët kanë befasuar kur kanë fituar setin e parë me diferencë pikësh, 14-25. Më pas është Vllaznia që kundrapërgjigjet me fitimin e dy seteve radhazi, ku i dyti është shumë emocionues pasi përfundon me pëkët shtesë 26-24, ndërkohë që i treti më me lehtësi, 25-13.

Të krijohet përshtypja se kuqeblutë e drejtuar nga trajneri Artan Kalaja do ta vijojnë edhe me fitoren e setit të katërt dhë të gjithë ndeshjes, 3-1, por ndodhë e kundërta, sepse Skënderbeu fiton setin e katërt me shifrat 23-25 duke e çuar ndeshjen me set final.

Emocionet e verteta të kësaj ndeshje janë rezervuar për setin e pestë. Me avantazhin e Vllaznisë 8-7, ndërrohen fushat, ndërkohë është përsëri Skënderbeu që befason teksa është në avantazh 9-12. Përvoja e kapitenit Nikolin Qafarena bën që kuqeblutë të jenë më konkludues në pikët vendimtare duke arritur ta fitojnë këtë set me shifrat 15-13 si dhe të gjithë ndeshjen me rezultain e përgjithshëm me sete, 3-2.

(Video) Vllaznia-Skënderbeu  Volej Meshkuj 3-2. Kupa e Shqipërisë-18 nëntor 2022(Seti i katërt dhe pestë)

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

Hasani, “zëvendëson” Xhixhën, i shënon dy gola Erzenit. Tirana, nis shkëputjen në krye të Superiores!

Erzeni-Tirana 0-2(Shënues: Hasani 83’, 90’+6’)Ashtu siç u parashikua, ndeshja e mbrëmjes, Erzeni-Tirana, e fundit për javën e 18-të të Kategorisë Abissnet ishte padyshim më...
- Advertisement -