Monday, April 15, 2024

Anglia mund në finale Spanjën 1-0 dhe shpallet kampione e Europës për 21 vjeçarët

Lexo

Finale plot rivalitet dhe emocionuese ishte ajo mes Anglisë dhe Spanjës për Euro U-21. Ka qënë goli i mesfushorit të Liverpool, Curtis Jones që ka vendosur rezultatin e këtij takimi duke mposhtur iberikët, fitore që e shpall Anglinë kampione të Erupës për 21 vjeçarët.

Sfida e luajtur në Batumi Arena ishte shumë e luftuar edhe për faktin, se spanjollët I kishin të gjitha mundësitë që ta çonin ndeshjen në shtesë, por penalltia e dhënë në favor të tyre në minutën e 96-të u shpërdorua nga Abel Ruiz.

Për anglezët, ky trofe i titullit kampion vjen pas 39 vitesh. Një trofe ky i merituar, pasi erdhi  duke i fituar të gjitha ndeshjet e saj, por mbi të gjitha duke shënuar njëmbëdhjetë gola pa pësuar asnjë. Anglezët nuk janë ngjitur në çatinë e Europës që nga viti 1984 dhe sot është finalja e parë e luajtur që nga viti 2009. Nga ana tjetër, Spanjës i mungon shansi për të qenë kombëtarja e parë që fiton gjashtë Kampionate Evropiane U-21, duke u ndalur në pesë së bashku me Italinë.

Skuadra e Lee Carsley-t, trajneri irlandez, sjell kështu titullin e tretë në Federatën e Futbollit. Nëse Abel Ruiz mbylli në lot një evropian të profilit të lartë, Trafford merr kopertinën duke justifikuar draftet e tregut: pavarësisht se sapo është kthyer nga një sezon në serinë e tretë (në Bolton), Burnley mund ta blejë atë te Manchester City (pronar i kartonit) mbi 20 milionë euro.

 

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img