Friday, September 20, 2024

Barazim 1-1 në Manchester United-Çhelse, shënon Kristiano Ronaldo

Portugezi shënoi në barazimin 1-1 me Blutë. Djajtë e Kuq, gjithnjë e më larg zonës Champions

Një tjetër gabim i Manchester United, i cili praktikisht i thotë lamtumirë kualifikimit në Champions League me ndeshjen 1-1 në shtëpi ndaj Chelsea. Pak raste në pjesën e parë të Old Trafford: Havertz iu afrua golit, u ndal dy herë nga de Gea, gjithashtu i vëmendshëm ndaj Kanté. Më pas ndeshja zhbllokohet pas një ore lojë: krosimi i James nga e djathta, goditja me kokë e Havertz dhe gjuajtja e tmerrshme me të majtën nga Marcos Alonso, i cili nënshkruan 1-0 në favor të Bluve. Megjithatë, avantazhi i Chelsea zgjat vetëm dy minuta, Djajtë e Kuq barazojnë falë të zakonshmit Cristiano Ronaldo, i cili kontrollon pasimin e Matiçit dhe me një të djathtë të fuqishme në zonë mposht Mendi.

Në të 80-ën, londinezët janë pranë golit të dytë, por gjuajtja e James preku shtyllën e jashtme të de Geas. Finalja 1-1 sigurisht që e bën Chelsean më të lumtur, duke u ngjitur në 66 pikë dhe duke konfirmuar vendin e tretë, duke iu afruar edhe më shumë kualifikimit në Champions League, një objektiv gjithnjë e më i paarritshëm për United. Djajtë e Kuq, në fakt kalojnë në -5 nga vendi i katërt i Arsenalit, i cili megjithatë ka dy ndeshje më pak se skuadra e Rangnick.