Sunday, September 8, 2024

Superiore, java e dytë. Teuta dheTirana e mbyllin në barazim. Gola dhe emocione në “Niko Dovana”

Teuta-Tirana 2-2 (Shënues: Fili 10’, Gjinollari 20’/Hasani 4’, Najdovski 59’)

Kartone te verdhe: Arifi 34’, Kotobelli 45+7’, Iljazi 45+9’, Jazxhi 71’, Beqja 72’, Qaqi 90’/ Doka 13’, Najdovski 72’

Teuta: Dema,Kruja,Jazxhi,Iljazi(Qaqi 82),Kotobelli,Beqja,Arifi(Daci 65),Gjinollari,Peposhi(Nikqi 65),Demirçani(Daja 55),Fili(Muka 82) Tranjer:Diego Longo

Tirana: Lika,Doka(Haxhiu 82),Najdovski,Hoxhallari,Pergjoni,Hila,Deliu,Jonuzi(Lushkja 77),Latifi(Kaina 77),Hasani,Abazaj Tranjer:Orges Shehi

Arbitra:Olsid Ferataj(Patos),Arber Zalla(Tirane),Renato Malaj(Vlore),Olti Çela(Lushnje) Var:Kreshnik Cjapi(Fier) Avar:Olsion Yzeiraj(Patos) Delegat:Agim Mone(Tirane) Vezhgues:Plarent Kotherja(Tirane)

Teuta-Tirana ndahen ne “paqe” ne “Niko Dovana” ne takimin e javes se dyte te Kategorise Superiore qe u mbyll me barazimin 2-2. Nje ndeshje qe dhuroi emocione nga fillimi deri ne fund te saj. Edhe pse u goditen shume shpejt me gol, durrsaket e drejtuar nga trajneri Diego Longo, surprizuan me lojen plot energji duke permbysur rezultatin ne favorin e tyre brenda 20 minutave loje.

Referuar ecurise se takimit, ishte Hasani ai i cili zhbllokoi sfiden,duke realizuar ne minuten e 4-te dhe duke kaluar miqte ne avantazh. Megjithate avantazhi i kryeqytetasve zgjati vetem gjashte minuta,pasi “Djemte e Detit” fituan penallti,qe u ekzekutua me se miri nga Fili,duke i dhene barazimin ekipit te tij.

Ndersa ne minuten e 20-te Gjinollari gjeti rrugen drejt rrjetes dhe kaloi Teuten ne avantazh dhe pavaresisht tentativave nga Tirana,pjesa e pare u mbyll me rezultatin 2-1. Gjithçka ndryshoi ne fraksionin e dyte, me sakte ne minuten e 59-te Najdovski realizoi per miqte dhe riktheu barazimin.

Ne fund gjithçka u mbyll me rezultatin 2-2, me Teuten qe pas javes se dyte renditet ne vend te gjashte me nje pike, teksa Tirana ne vend te trete me kater pike.

Teuta mer piken e pare te sezonit si dhe zhvillon ndeshjen e pare, pasi takimi i javes se pare ku perballe Partizanit u shty. Tirana nga ana tjeter qe vinte ne kete sfide pas fitores 2-3 ndaj Dinamos,nuk ia del te mar me shume se nje pike ndaj “Djemve te Detit”.