Monday, June 24, 2024

Euro 2020-Dita e tetë/Kroaci-Çeki 1-1, barazim që komplikon kualifikimin e kroatëve

Lexo

Në ditën e dytë të Grupit D të Euro 2020, Kroacia nuk shkoi më shumë se një 1-1 në Glasgoë kundër Republikës Çeke, duke komplikuar rrugën e tyre në garë pas disfatës në debutim. Përparësia e çekëve u nënshkrua përsëri nga Schick, nga pika e 11-metërshit, pas një bërryli të dhënë nga Lovren në zonën e penalltisë. Barazimi i kroatëve erdhi në fillim të pjesës së dytë me një të djathtë të fuqishme nga Perisic.

Pikët janë ndarë, por Hampden Park mund të thuhet me siguri se rezultati është më i mire për Republikën Çeke dhe pilotin e saj në fushë: Patrik Schick. Pas suksesit debutues ndaj Skocisë, ekipi i Silhavy e vuri Kroacinë në vështirësi. Ivan Perisic iu përgjigj avantazhit me penallti nga sulmuesi i Leverkusen në pjesën e dytë, me një veprim të bukur duke nisur nga e majta, por shumë pak për ballkanasit për të rrëmbyer fitoren. Me vetëm një pikë në dy ndeshje,  kundër katër të Republikës Çeke, rruga e Kroacisë drejt Euro 2020 është dukshëm e përpjetë.

Në fund të fundit, trajneri Dalic bëri përpjekjet e tij për ta bërë akoma më të vështirë këtë sfidë, duke vendosur një formacion tjetër krahasuar me debutimin në Ëembley me Perisic në të djathtë dhe Rebic konfirmuar si qendër sulmues. Pjesa e parë ishte pothuajse tërësisht e markës çeke, një çmim për organizim më të madh në mes të fushës me më shumë siguri në komplotet e lojës. Episodi i duhur erdhi në fund të pjesës së parë kur Lovren I dha një bërryli sulmuesit  Schick në një top të lartë, i gjykuar penallti. Nga vendi dhe me një hundë të thyer dhe të përgjakur, sulmuesi nuk gaboi.

Me një ndryshim të dyfishtë në pjesën e dytë, Kroacia u përpoq të rikthente ndeshjen në rrugën e duhur, por ia arriti vetëm pjesërisht. Nëse Perisic, lëvizi në të majtë të tij, pas disa minutash dhe shpiku diagonalen e golit të barazimit, rastet e Petkovic dhe Vlasic përfunduan duke krijuar vetëm një iluzion për fitoren e munguar. Shumë pak për të mos patur nevojë për të luajtur të gjitha letrat kundër Skocisë ditën e fundit dhe më pas të kalojmë në të gjitha llogaritjet e çështjes.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img