Tuesday, November 28, 2023

Euro 2020-Dita e tetë/Suedi-Sllovaki 1 me 0, tre pikësh kualifikimi për suedezët

Lexo

Fitorja e Suedisë me rezultatin 1 me 0 ndaj Sllovakisë konsiderohet një sukses i rëndësishëm për sa i përket kualifikimit për në raundin e 16 të Kampionatit Europian për skuadrën suedeze.45 minutëshi i parë i luajtur në Gazprom Arena në Shën Petersburg për llogari të Grupit E ishte emocione. Më pas ekipi i Andersson e rriti së tepërmi presionin dhe gjeti golin e fitores 13-të  minuta para përfundimit: portieri Dubravka pengoi Quaison dhe Forsberg shndërroi penalltinë e dhënë për skandinavët. Suedia kryeson grupin E.

Me këtë tre pikësh, Suedia dha sinjale të drejtpërdrejta që nuk e meriton të largohet, ndaj pritet të jetë mes më të mirave të raundit tjetër për të vijuar të luftojë akoma më shumë. Skuadra skandinave merr kështu 3 pikë themelore në mënyrë që të kualifikohet në raundin e 16 të Euro 2020 dhe, në pritje të ndeshjes midis Spanjës dhe Polonisë nesër në mbrëmje, fluturon në krye të grupit E në një lartësi prej 4 pikësh.

Pak emocione dhe zero goditje në portë në ndeshjen e parë të ndeshjes në Gazprom Arena në Shën Petersburg. Në 5 ’, në një goditje këndi nga Hamsik, Kucka pozicionohet mirë por topi përfundon larg. Në anën tjetër të fushës godet gjithashtu Lustig me kokë, por pa rezultat. Sidoqoftë, ritëm mjaft i ulët në fillim të lojës, me gabime të vazhdueshme teknike, gjithashtu i rrethuar nga shumë kontraste në sektorin qendror.

Zotërimi i topit përpunohet vazhdimisht gjatë pjesës së parë nga Suedia, por ata janë shumë të ngadaltë për të mbajtur topin dhe nuk arrijnë të mbështesin si duhet dy sulmuesit. Sllovakia pret pa vuajtur dhe nuk shkon shumë larg avantazhit në minutën e 38-të, kur Mak shkëmben me Duda, i cili krijon mundësinë për Kucka të hyjë në zonë; filtri i “nëntës falso” sllovake, por që u neutralizua nga Lindelof.

Në fillim të pjesës së dytë, lojë e mirë nga Duda: driblim në limit dhe goditje, por pa arritur të gjejë kuadratin. Sidoqoftë, mundësia më e mirë erdhi në minutën e 60-të: Krosimi i Larsson nga e djathta për Augustinsson, goditja me kokë e të cilit gjeti aftësinë e Dubravka. Në këndin tjetër, skuadra e Isak arrin në shtyllën e largët për Danielson: nga një mustaqe.

Gjithsesi, pika e kthesës së ndeshjes arriti në minutën e 77-të: zëvendësuesi Quaison hyri në zonë dhe u pengua nga portieri sllovak. Forsberg tregohet I saktë nga pika e bardhë dhe 1-0. Për Sllovakinë (tani e dyta në grup me 3 pikë) nuk ka më kohë dhe të mërkurën e ardhshme ata do të luajnë ndeshjen vendimtare kundër Spanjës.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img