Thursday, July 18, 2024

Euro 2024-Zvicra e shqiptarit Xhaka dominon dhe kalon me meritë në çerekfinale, Italia dështon

Lexo

Zvicër-Itali  2-0(Shënues: Freuler 37′, Vargas 46′)

Zvicra(3-4-3) – Sommer, Schar, Akanji, Rodriguez; Aebischer, Freuler, Xhaka, Rieder; Vargas, Embolo, Ndoye. Trajner Yakin

Italia(4-3-3) – Donnarumma; Di Lorenzo, Mancini, Bastoni, Darmian; Cristante, Fagioli, Barella; Chiesa, Scamacca, El Shaaraëy. Trajner: Spalletti.

Zvicra është me meritë çerekfinaliste e EURO 2024! Në Olympiastadion skuadra e Yakin dominoi dhe fitoi falë golave ​​të Freuler dhe Vargas. Performancë e shëmtuar për djemtë e Spallettit. Skuadra e trajnerit Murat Yakin mposhti në fazën e 16-shes, Italinë me rezultatin 2-0. Pa këmbë dhe pa shpirt, Italia del me trishtim nga Europiani. Një ekip i nivelit mesatar në letër, me shqiptarin Xhaka, profesorin e mesfushës, por me shumë dëshirë dhe guxim, arrin të mposhtë me shum ë meritë Italinë e madhe që konsiderohej pretendente për trofe. Karakteristika bazë për një kompeticion të këtij lloji, por që u mungonte fare italianëve, pasive dhe të shurdhër nga fillimi deri në fund të ndeshjes.

Fillim i gabuar, asnjë reagim pas golit të Freuler dhe i dyti i Vargas, asnjë blic nga zëvendësimet. Një kombëtare kaq e bindur, në një përplasje direkte eliminuese, është e vështirë të mbahet mend.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img