Monday, July 15, 2024

Favorizimi i golit në transfertë nuk vlen më, UEFA shfuqizon vendimin e vitit 1965

Lexo

Kur rezultati i një ndeshje kualifikuese mbyllej në barazim, ajo skuadër që kishte shënuar gol në fushë kundërshtare favorizohej për të kaluar më tej. Ky ka qënë një vendim i marrë nga UEFA që në vitin 1965. Por që tani, është po UEFA që e ka shfuqizuar këtë vendim duke i lënë skuadrat në pozita të barabarta në rast barazimi me gola pa marrë parasysh favorizimin e mëparshëm. Një vendim që ishte në ajër dhe që u zyrtarizua nga komiteti ekzekutiv sot: duke filluar nga ndeshjet kualifikuese 2021/22, në të gjitha garat e UEFA-s nuk do të ekzistojë më rregulli i golave ​​jashtë fushe. “Nëse të dy ekipet shënojnë të njëjtin numër golash në llogaritjen e sfidës së dyfishtë – thuhet në shënim – ndeshja do të vazhdojë me dy kohë shtesë prej 15 minutash secila dhe, nëse është e nevojshme, me penallti”.

“Rregulli i golave ​​të jashtëm ka qenë një pjesë e natyrshme e konkurrencës së UEFA-s që kur u prezantua në 1965,” komentoi presidenti Ceferin. “Megjithatë, çështja e heqjes së tij është debatuar në takime të ndryshme në vitet e fundit. Megjithëse nuk kishte unanimitet të mendimit, shumë trajnerë, tifozë dhe futbollistë të tjerë vunë në dyshim korrektësinë e tij dhe shprehën preferencën për heqjen e rregullit “.

“Ndikimi i rregullit tani shkon kundër qëllimit të tij origjinal pasi në mënyrë efektive i shkurajon ekipet vendase – veçanërisht në ndeshjen e parë – nga sulmet, sepse ata kanë frikë të pësojnë një gol që do t’u jepte kundërshtarëve të tyre një avantazh vendimtar. Ekzistojnë gjithashtu kritika për padrejtësinë, veçanërisht në kohën shtesë, për të detyruar ekipin vendas të shënojë dy herë kur skuadra vizitore shënon”.

“Është e drejtë të thuhet se avantazhi i shtëpisë sot nuk është më aq domethënës sa dikur. Duke marrë parasysh qëndrueshmërinë në të gjithë Europën në aspektin e stileve të lojës dhe shumë faktorë të ndryshëm që çuan në një rënie të avantazhit në shtëpi, Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s mori vendimin e duhur në miratimin e pikëpamjes se nuk është më e përshtatshme të lihet në fuqi vlera e golit në transfertë”.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img