Futboll Femra/Kukësi-Vllaznia, përballja e turit të parë të Kupës së Shqipërisë me datë 22 janar

Lexo

Mbrëmja Gala “Më të mirët 2022”. Nga Vllaznia e futbollit femra, tek Gurishta dhe Hakaj, në formacionin e vitit, Shkodra me përfaqësim dinjitoz për...

Futbolli shkodran, për femra dhe meshkuj, pritet të ketë një përfaqësim dinjitos në mbrëmjen gala që Federata Shqiptare e...

(Pas ndeshjes) Xhevahir Kapllani, shpreh keqardhje për humbjen e Erzenit me Tiranën: Nuk ishte për 0-2!

Erzeni ka qënë dhe është një nga skuadrat më simpatike të Superiores së futbollit shqiptar, i cili me të...

(Pas ndeshjes) Mposhti Erzenin në transfertë, 0-2. Trajneri Shehi: Ekipi tregoi karakter!

Tirana, ia doli të fitonte 0 me 2 në transfertë me Erzenin në një ndeshje shumë të dyluftuar, për...

Krahas futbollit të meshkujve, starti i të cilit është me datë 14 janar, një javë më pas do të nis aktivitetin e tij edhe futbolli i femrave. Departamenti i sektorit të futbollit të femrave pranë Federatës Shqiptare të Futbollit ka planifikuar që me datë 22 janar të nisin ndeshjet për kompeticionin e Kupës së Shqipërisë.

Nga sa bëhet e ditur, turi i parë do të luhet me dy takime, vajtje dhe ardhje, ndeshjet e para me 22 janar dhe të dytat me 29 janar, ku do të përcaktohen skuadrat e kualifikuara në turin e dytë, ndeshjet e të cilit janë planifikuar pastaj të luhen në muajin shkurt, konkretisht me datë 5 dhe 12 shkurt.

Në garë për turin e parë, janë tetë skuadrat e para të renditura pas javës së parë të kampionatit: Vllaznia kryesuese, për të vijuar me Tiranën, Apoloninë, Partizanin, Kinostudion, Teutën, Laçin dhe Kukësin. Ndërkohë, dy skuadrat e fundit të tabelës së klasifikimit, Skënderbeu dhe Lushnja, janë lënë jashtë skemës së Kupës së Shqipërisë.

Sipas formulës së miratuar nga drejtuesit e sektorit të femrave në FSHF, Vllaznia kryesuese e fazës së parë do të ndeshet me vendin e tetë që aktualisht është Kukësi. Ndeshja e parë e datës 22 janar do të luhet në fushën e Kukësit, ndërkohë që ajo e kthimit që vendos edhe ekipin kualifikues, një javë më pas në Shkodër.

Për Vllazninë, nëntë herë fituese e Kupës së Shqipërisë, po aq sa ka edhe tituj kampion, kundërshtari i turit të parë konsiderohet modest. Megjithatë, në kampin kuqeblu e kanë vlerësuar seriozisht përballjen me verilindorët, por edhe të tjerat në vazhdim, me objektiv për të fituar trofeun, që nëse realizohet është i dhjeti për Vllazninë e femrave.

Pasi kanë mbyllur angazhimin në ndeshjet e fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve të Europës, futbollistet kuqeblu për momentin po shijojnë pushimet e ndërrimit të viteve, ndërkohë që përgatitjet zyrtare për ndeshjet e Kupës fillojnë të hënën e ardhshme. Tre çiftet e tjera të turit të parë të Kupës së Shqipërisë në futboll femra, janë: Teuta-Tirana, Laçi-Apolonia dhe Kinostudio-Partizani.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

Hasani, “zëvendëson” Xhixhën, i shënon dy gola Erzenit. Tirana, nis shkëputjen në krye të Superiores!

Erzeni-Tirana 0-2(Shënues: Hasani 83’, 90’+6’)Ashtu siç u parashikua, ndeshja e mbrëmjes, Erzeni-Tirana, e fundit për javën e 18-të të Kategorisë Abissnet ishte padyshim më...
- Advertisement -