Thursday, February 22, 2024

Kalendari, risitë dhe derbi i parë i Serie A për sezonin 2023/24

Lexo

Federata italiane e futbollit ka publikuar sot kalendarin Seria A për sezonin 2023/24. Kampionati nis fundjavën e datës 20 gusht dhe do të përfundojë më 26 maj.

Kampionët në fuqi të Napoli-t rinis nga Frosinone, me ditën e parë që përfshin gjithashtu Bologna-Milan, Udinese-Juventus dhe Inter-Monza. Derbi i parë i planifikuar është ai i Milanit, i cili do të luhet në Inter më 17 shtator.

Ndërkohë, ndryshe nga vitet e tjera, Lega ka vendosur se nuk do të ketë pushim dimëror, do të luhet gjithashtu mes Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri dhe ka vetëm një raund të mesjavës. Ndërkohë në javën e 9-të, Milan do të presë Juventusin, ndërsa më 28 prill 2024 do të luhet ndeshja e dytë. Ndërkohë në javën e fundit, Juventus do të presë Monzën, Inter do të luajë në transfertë ndaj Veronës, ndërsa Milan dhe Napoli do të luajnë në shtëpi ndaj Leçes dhe Salerintanës. Formati i Superkupës së Italisë ka ndryshuar, në janar do të jenë kataër skuadra Napoli, Lazio, Fiorentina dhe Inter.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img