Saturday, May 18, 2024

Kristiano Ronaldo, sportisti më i paguar në vitin 2023. Portugezi kalon edhe rivalin e përjetshëm Mesi duke hyrë në Librin e Rekordeve Guinness

Lexo

Kristiano Ronaldo i mund të gjithë, madje edhe Leo Messin, rivalin e tij të përjetshëm. Asi portugez hyri këtë vit në librin e rekordeve Guinness si sportisti më i paguar në vitin 2023. Nuk është hera e parë. Ka ndodhur edhe në vitin 2017. Ronaldo i hoqi kështu titullin argjentinasit, i cili ishte sportisti më i paguar në vitin 2022 me një vlerësim prej 130 milionë dollarësh.

Ronaldo mori në shtëpi 136 milionë dollarë (rreth 121 milionë euro), të fituara nga maji i vitit 2022 deri në prillin e kaluar: këtë e shpalli Guinness në faqen e tij të internetit. Të ardhurat rekorde të Ronaldos përbëhen nga 46 milionë dollarë fitime në fushë, kryesisht që kur ai vendosi këmbën në Ligën Pro Saudite. Por pjesa më e madhe, 90 milionë dollarë, janë të ardhura nga jashtë stadiumit.

Fitimet në terren përfshijnë pagat, çmimet dhe shpërblimet, ndërsa të ardhurat jashtë fushës janë një vlerësim i marrëveshjeve të sponsorizimit, tarifave të paraqitjes, të ardhurave të kujtimeve dhe licencave, si dhe fitimet nga çdo aktivitet në të cilin atleti ka një interes të konsiderueshëm.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img