Friday, May 24, 2024

La Liga-Barcelona fiton me përmbysje ndaj Celta Vigos dhe merr kryesimin me 16 pikë

Lexo

Java e gjashtë e La Liga-s 2023/2024 sheh rikthimin e çmendur të Barcelonës nga 0-2 në 3-2 kundër Celta Vigo-s së Benitez. Leëandowski riktheu skuadrën në lojë me dy gola midis 81′ dhe 86′, më pas Cancelo  përfundon arritjen tre minuta më vonë. Blaugranët janë tani përkohësisht në krye të La Ligës së bashku me Girona.

Xavi e nisi sfidën me treshen Felix-Leëandoëski-Torres për të vazhduar serinë pozitive. Pas një fillimi pa ndonjë goditje të veçantë, miqtë kaluan në avantazh me Strand Larsen, i cili në minutën e 19-të gjeti shtyllën e largët në të majtë të Ter Stegen dhe kaloi skuadrën e tij në avantazh. Marcos Alonso tentoi të barazojë me një goditje me kokë, por Villar neutralizoi gjithçka. Katalanasit nuk janë në gjendje të gjejnë zgjidhje loje për të sulmuar mbrojtjen dhe Araujo duhet të përpiqet nga distanca për të dhënë një sinjal.

Pas rastit të Torres që kishte mundësinë për të barazuar, por nga pak hapa gjuan në pjesën e jashtme të rrjetës, Barcelona humbet ekuilibrin dhe miqtë dyfishojnë epërsinë: lëshim mjeshtëror i topit, pasim për Iago Aspas, i cili asiston Douvikas, që firmos për 0-2. Reagimi i katalanasve është i cilësisë së lartë: Joao Felix kërkon Leëandoëskin, i cili gjen goditjen e duhur për të përgjysmuar deficitin. Celta rrëzohet, duke pësuar një tjetër gol nga polaku.

Tre minuta më vonë Gavi shpik nga mesfusha duke shërbyer për Cancelon, i cili u paraprin të gjithëve dhe përfundon një rikthim të çmendur në tetë minuta. Duket se ka mbaruar, por emocioni i fundit vjen nga Mingeza, i cili ishte shumë pranë golit të barazimit. Megjithatë, Barcelona ruan fitoren dhe ngjitet në 16 pikë, përkohësisht në krye të tabelës së bashku me katalanasit e tjerë, skuadrën e Gironas.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img