Wednesday, June 19, 2024

Manchester City nuk gabon, sërish kampion i Anglisë

Lexo

Kampion për të dhjetën herë në historinë e tij, i katërti radhazi

Manchester City është kampion i Anglisë për të dhjetën herë në historinë e tij, i katërti radhazi. Skuadra e Guardiolës nuk gaboi kundër West Hamit: Etihad shpërtheu nga gëzimi për rezultatin final 3-1, rezultat i golave ​​të Fodenit (një dopietë) dhe Rodri. Për Citizens dhe Guardiolën (titulli i 38-të i karrierës) një titull historik, sepse askush më parë nuk kishte fituar katër Premier League radhazi.

Ëndrra e Arsenalit, që shpresonte të rikthehej në fronin e Anglisë pas 20 vitesh, shuhet. Klopp largohet me fitore nga Liverpool, humbje nga De Zerbi në minutën e fundit ndaj Brighton. Chelsea siguron pjesëmarrjen në Conference League për momentin; nëse Manchester United nuk do të fitojë FA Cup, blutë do të shkojnë në Europa League së bashku me Tottenhamin, ndërsa Newcastle do të luajë në Conference League, duke i lënë Djajtë e Kuq pa Evropë.

Rezultatet(Java e 38-të)

Arsenal – Everton 2-1

Brentford – Newcastle 2-4

Brighton – Manchester United 0-2

Burnley – Nottingham Forest 1-2

Chelsea – Bournemouth 2-1

Crystal Palace – Aston Villa 5-0

Liverpool – Wolverhampton 2-0

Luton – Fulham 2-4

Manchester City – West Ham 3-1

Sheffield United – Tottenham 0-3

 

RENDITJA

Manchester City 91 (kampion i Anglisë)

Arsenal 89 – në Champions League

Liverpool 82 – në Champions League

Aston Villa 68 – në Champions League

Tottenham 66 – në Europa League

Chelsea 63 – në Conference League (në EL nëse Manchester United nuk fiton FA Cup)

Newcastle 60 (në Conference nëse Manchester United nuk fiton FA Cup)

Manchester United 60

West Ham 52

Crystal Palace 49

Bournemouth 48

Brighton 48

Fulham 47

Wolverhampton 46

Everton 40 *

Brentford 39

Nottingham Forest 32 **

Luton 26 (Championship)

Burnley 24 (Championship)

Sheffield United 16 (Championship)

* 8 pikë penalizim

** 4 pikë penalizim

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img