Monday, April 15, 2024

Një “Loro Boriçi” Europian. Nga Conferencë League e futbollit të meshkujve te Liga e Kampioneve të femrave

Lexo

Një “Loro Boriçi” Europian konsiderohet ky i sivjetmi, kur në qilimin e blertë do të ballafaqohen ekipet kuqeblu të futbollit për meshkuj dhe femra.

Në fakt një atmosferë e tillë ishte e pranishme edhe sezonin e kaluar, qoftë me Vllazninë e meshkujve dhe sidomos me Vllazninë e femrave, e cila pati kulminacionin e saj duke konkuruar në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve të Europës.

Ballafaqimet europiane në “Loro Boriçi” nisin që me datë 20 korrik 2023, kur Vllaznia e drejtuar nga trajneri Migen Memelli pret skuadrën e Irlandës së Veriut, Linfield FC për turin e parë të Uefa Europa Conferencë League, pasi një javë më parë me datë 13 korrik luan në transfertë ndeshjen e parë në Belfast.

Me një kualifikim të mundshëm, mundësitë për të vijuar garën europiane në turin e dytë janë sërishmi për Vllazninë e meshkujve, kur, gjithnjë në rast kualifikimi, luajnë me skuadrën polake, MKS Pogon Szcecin.

Ndërkohë, nga Conferencë League e futbollit të meshkujve, vemendja përqëndrohet te Liga e Kampioneve të femrave me konkurimin e Vllaznisë kampione.

Stadiumi “Loro Boriçi” pret me 6 shtator sfidat interesante të grupit 7-të: Vllaznia-Hajvalia(Kosovë) dhe Valur(Islandë)-Ankara Fomget(Turqi). Dy ndeshje këto shumë të rëndësishme eleminatore, ku dy fitueset e çifteve përballen tre ditë më pas më datë 9 shtator në finale për të përcaktuar ekipin që kalon në turin e dytë.

Group 7:
Semi-finals
Valur (ISL) vs Ankara Büyükşehir Belediyesi Fomget SK (TUR)
KFF Vllaznia (ALB) vs FC KFF EP-Hajvalia (KOS)

Ndërkohë, sfidat e tjera eleminatore në 10-të grupt e tjera janë si më poshtë:

Group 1:
Semi-finals
FerencvárosI TC (HUN) vs F.C. Qiryat Gat (ISR)
AS FC Universitatea Olimpia Cluj (ROU) vs Spartak Myjava (SVK)

Group 2:
Semi-finals
FC Vorskla (UKR) vs FC Flora Tallinn (EST)
SFK 2000 Sarajevo (BIH) vs ŽNK Osijek (CRO)

Group 3:
Semi-finals
NŠ Mura (SVN) vs FC Samegrelo (GEO)
Apollon Ladies FC (CYP) vs ZFK Ljuboten (MKD)

Group 4:
Semi-finals
HB Køge (DEN) vs KuPS Kuopio (FIN)
ŽFK Spartak Subotica (SRB) vs KÍ Klaksvík (FRO)

Group 5:
Semi-finals
RSC Anderlecht (BEL) vs GKS Katoëice (POL)
SK Brann (NOR) vs Lokomotiv Stara Zagora (BUL)

Group 6:
Semi-finals
ËFC BIIK-Shymkent (KAZ) vs SFK Rīga (LVA)
SL Benfica (POR) vs Cliftonville Ladies (NIR)

Group 7:
Semi-finals
Valur (ISL) vs Ankara Büyükşehir Belediyesi Fomget SK (TUR)
KFF Vllaznia (ALB) vs FC KFF EP-Hajvalia (KOS)

Group 8:
Semi-finals
FC Gintra (LTU) vs Cardiff City FC (ËAL)
Glasgoë City FC (SCO) vs Shelbourne FC (IRL)

Group 9:
Semi-final
A.C. PAOK (GRE) vs Racing FC Union Luxembourg (LUX)

Final
SKN St. Pölten Frauen (AUT) vs PAOK / Racing FC Union Luxembourg

Group 10:
Semi-final
FC Dinamo-BSUPC (BLR) vs CSF Agarista Anenii Noi (MDA)

Final
AFC Ajax (NED) vs Dinamo-BSUPC / Agarista Anenii Noi

Group 11:
Semi-final
FK Breznica (MNE) vs Birkirkara FC (MLT)

Final
FC Zürich (SUI) vs Breznica / Birkirkara

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img