Thursday, April 18, 2024

City shuan ëndrrat daneze, “tris” në Copenhagen

Lexo

De Bruyne, Bernardo Silva dhe Foden i japin Guardiolës sukses në raundin e parë

Manchester City “zgjidh” menjëherë çështjen e kualifikimit në ndeshjen e parë të 16-shes së Ligës së Kampionëve 2023/24. Skuadra e Guardiolës triumfon 3-1 në Copenhagen. Anglezët hapën ndeshjen me diagonalen perfekte të De Bruyne (11′), por u barazuan në minutën e 34-të nga goditja e shkëlqyer e Mattsson. Pak çaste para pushimit, goli i Bernardo Silvës rikthen në avantazh Qytetarët, të cilët shënojnë dhe të tretin në minutën e 92-të me Foden.

Statistika:

Manchester City ka fituar katër ndeshje radhazi jashtë fushe për herë të dytë në Ligën e Kampionëve, pas asaj mes dhjetorit 2019 dhe nëntorit 2020.

Kevin De Bruyne është lojtari i katërt që shënon të paktën 10 gola në fazën me eliminim që nga sezoni 2019/20, së bashku me Karim Benzema (17), Erling Haaland (13) dhe Robert Leëandoëski (11).

Si Kevin De Bruyne dhe Bernardo Silva kanë shënuar të gjithë 10 golat e tyre të fundit në Ligën e Kampionëve në fazën me eliminim, vetëm Karim Benzema ka një seri më të gjatë të golave ​​të njëpasnjëshëm në këtë fazë të kompeticionit: 14 midis marsit 2022 dhe prillit 2023.

Kundër Copenhagen, Phil Foden (23 vjeç 261 ditë) luajti ndeshjen e tij të 50-të të Ligës së Kampionëve, duke u bërë lojtari i 25-të dhe më i ri anglez që arrin këtë moment historik. Për më tepër, asistimi i tij për golin e Kevin De Bruyne ishte i 50-ti i tij në të gjitha garat për Manchester City-n.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img