Sunday, May 5, 2024

Dopietë e Kristiano Ronaldos, Portugalia shkatërron Bosnjën, kualifikohet Austria, Holanda fiton në fund

Skuadra e Rangnick mposht Azerbajxhanin 1-0 dhe kualifikohet, Cristiano shënon dy herë në suksesin 5-0 të skuadrës portugeze. Holandezët, 1-0 në Athinë kundër Greqisë

Sfidat për kualifikueset për Europianin 2024 vazhdojnë, me ditën e tetë të fazës së grupeve për grupet B, F dhe J. Ngjarjet e tmerrshme të ndodhura në Bruksel çuan në pezullimin e Belgjikës-Suedi. Spektakël nga Ronaldo, i cili pushton Bosnjën me Portugalinë e tij.

Grupi B, Van Dijk shpëton Holandën në minutën e 93-të – Pas disfatës ndaj Francës, Holanda rifilloi duke fituar 1-0 ndaj Greqisë. Skuadra e Koeman nuk arriti të dalë nga bllokimi në fund të 90 minutave, më pas në kohën shtesë Dumfries fiton një penallti të konvertuar nga Van Dijk. Një fitore shumë e rëndësishme për portokallinjtë, tashmë të dytat me 12 pikë së bashku me Greqinë. Fitore e lehtë për Irlandën (tashmë e eliminuar), e cila mundi 4-0 Gjibraltarin.

Grupi F, pezullohet Belgjikë-Suedi – Terror në Belgjikë, me një burrë që hapi zjarr në qendër të Brukselit, duke vrarë dy tifozë të veshur me fanella të Suedisë. Për këtë arsye, ndeshja mes Belgjikës dhe Suedisë është ndërprerë pas pjesës së parë, me lojtarët që kanë mbetur në dhomat e zhveshjes. 45 minutat e para të ndeshjes u mbyllën 1-1, me golin e Gyokeres dhe përgjigjen me penallti të Lukakut. Austria siguroi gjithashtu një biletë për Kampionatin e ardhshëm Evropian duke fituar 1-0 ndaj Azerbajxhanit. Një gol vendimtar me penallti e Sabitzer në fillimin e pjesës së dytë ishte vendimtar.

Grupi J, spektakël i Ronaldos: dopietë! – Portugalia, tashmë e kualifikuar në Kampionatin e ardhshëm Evropian, mposhti Bosnjën në shtëpinë e saj me një rezultat të ekzagjeruar, 5-0. Portugezët e mbyllën ndeshjen në pjesën e parë, me Cristiano Ronaldon në formë, që shënoi një dygolësh në 20 minutat e para të lojës. Tre golat e tjerë u shënuan nga Bruno Fernandes, Joao Felix dhe Cancelo. Gara për vendin e dytë mbetet ende e hapur, edhe pse shumë e ndërlikuar: Sllovakia mundi Luksemburgun 1-0 (i treti), duke kaluar në +5 me dy ndeshje të mbetura në fazën e grupeve. Vendi i katërt, -6 pas Sllovakisë, për Islandën që mposht 4-0 Lihtenshtejnin.