Wednesday, July 24, 2024

Duka këmbëngul të ketë tifozë në stadium për sfidën kundër Anglisë. Presidenti i FSHF-së letër Kryeministrit Edi Rama: Hapni stadiumin, UEFA lejon deri në 30% pjesëmarrjen e tifozëve në impiantet sportive!

Lexo

Kërkesa e Federatës Shqiptare të Futbollit për të pasur tifozë në “Air Albania Stadium” për ndeshjen e 28 Marsit Shqipëri-Angli e vlefshme për kualifikueset e Botërorit “Katar 2022” vazhdon të jetë në prioritetin e institucionit të futbollit shqiptar. Pas marrjes së përgjigjes negative nga Ministria e Shëndetësisë dhe nga Komiteti Teknik i Ekspertëve, nga ku u deklarua se vetëm të vaksinuarit mund të futen në stadium për ndeshjen Shqipëri-Angli e vlefshme për kualifikuesen e Botërorit “Katar 2022” ka ardhur edhe reagimi i drejtpërdrejtë i titullarit të FSHF-së, Armand Duka. Duke qënë i bindur se kërkesa e tyre për të lejuar 30% të tifozëve nga kapaciteti që përmban stadiumi kombëtar, ashtu siç e lejon edhe UEFA, kreu i FSHF-së Armand Duka i ka dërguar një letër publike Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama.

I nderuar zoti Kryeministër!

Uroj të kem vëmendjen tuaj të plotë, në prag të një përballjeje historike dhe të shumëpritur me Anglinë, që rikthehet në Shqipëri pas plot dy dekadash. Një përballje që prej javësh na ka vendosur në qendër të vëmendjes së mediave më të mëdha botërore, ku imazhi i futbollit tonë pasqyrohet me nota shumë pozitive dhe shikohet në rritje të vazhdueshme.

Po ju drejtohem ju, sepse ne i kemi konsumuar të gjithë shkallët e procesit burokratik duke i shkruar Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe Komitetit Teknik të Ekspertëve, nga të cilët kemi marrë përgjigje refuzuese për praninë e një numri të reduktuar të tifozëve në stadium, siҫ e lejon dhe qeveria europiane e futbollit, UEFA.

“I nderuar z. Kryeministër!

Duke parë që në vendin tonë shumë biznese me grumbullime masive njerëzish vazhdojnë aktivitetin normalisht, do të shpresoja shumë që ju të ndihmonit ekipin Kombëtar shqiptar dhe tifozët tanë të zjarrtë për të qenë të pranishëm në këtë ndeshje shumë të rëndësishme për rrugëtimin e Shqipërisë drejt Botërorit Katar 2022. Ne kemi një stadium modern, me standartet më të larta botërore, që na lejon të kemi minimalisht 30% të tifozëve në stadium, duke mundësuar shmangien e ҫdo rreziku nga virusi Covid-19.

Nëse kjo prani e limituar tifozësh shikohet ende si një problem nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe Komiteti Teknik i Ekspertëve, atëherë do ju propozoja që të lejohen në stadium të gjithë personat që janë vaksinuar dhe kanë përfituar nga procesi i vaksinimit masiv që ju si Qeveri po zhvilloni në mbarë trojet shqiptare.

Duke marrë parasysh faktin se Komiteti Teknik i Ekspertëve, pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, vendosi që grumbullimi i më shumë se 10 personave pas 25 marsit është i lejuar, jam besimplotë që ju do ta merrni në konsideratë këtë kërkesë në të mirë të futbollit shqiptar dhe dashurisë që kanë tifozët tanë për fanellën kuqezi.

Sinqerisht,

Armand Duka”

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img