Monday, June 24, 2024

Euro 2020-Dita e 12-të/Kroatët mundin Skocinë 3:1 dhe vazhdojnë në raundin tjetër si të dytët, Skocia shkon në shtëpi

Lexo

Fitore 3-1 e përfaqësueses kroate përballë Skocisë, me gola të Vlasic, Modric e Perisic. McGregor shënoi për skocezët

Përveç Anglisë dhe Republikës Çeke (të kualifikuar para mbrëmjes), është Kroacia që  kualifikohet për në raundin e 16 të Kampionatit Europiane, si e dyta e Grupit D. Në Glasgoë, Skocia mundet 3-1 dhe eliminohet. Kroatët, në avantazh në minutën e 17-të me Vlasic. Skocezët barazuan në minutën e 42-të me McGregor, por Modric vendosi ndeshjen në minutën e 62-të me një gol kryevepër, përpara asistimit të Perisic për tripletën.

Suksesi dhe vendi i dytë në grupin D për Kroacinë, që më pak se gjysmë ore para bilbilit të trefishtë përfundimtar ishte në mënyrë të bujshme jashtë nga Euro 2020. Nënkampionët e Botës që tani po presin kundërshtarin e tyre për ta sfiduar në raundin e 16 të Kampionatit Europian të hënën ​në Kopenhagen: do të jetë nga grupi E,  një mes Suedisë, Sllovakisë, Spanjës dhe Polonisë.

STATISTIKA

Luka Modric është lojtari i parë kroat që shënon në tre edicione të ndryshme të Kampionatit Europian (2008, 2016, 2021).

Luka Modrić është lojtari më i vjetër që ka shënuar për Kroacinë në Kampionatin Europian (35 vjet e 286 ditë) – ai tashmë mban dhe rekordin si shënuesi më i ri i Kroacisë në turne (22 vjeç dhe 73 ditë kundër Austrisë në 2008).

Ivan Perisic ishte i përfshirë drejtpërdrejt në 5 nga 6 golat e fundit të Kroacisë në Kampionatin Europian (3 gola, 2 asistime).

Ivan Perisic tani është asistuesi më i mirë i Kroacisë në Kampionatin Europian (3). Në përgjithësi ai mori pjesë në 7 gola në garë (4 gola, 3 asistime), dy më shumë se çdo lojtar tjetër kroat.

Perisic barazoi Davor Suker në numrin e golave ​​të shënuar në turne të mëdha ndërkombëtarë  midis lojtarëve kroatë në histori (9).

Katër nga pesë golat e përgjithshëm të shënuar nga Skocia në Kampionatin Europian erdhën nga jashtë zone (80%, përqindja më e lartë e një ekipi kombëtar në historinë europiane nga 1980 deri më sot).

Callum McGregor është lojtari i parë skocez që shënon në Kampionatin Europian që nga 18 qershori 1996, kur Ally McCoist shënoi kundër Zvicrës.  Ndërkohë, Skocia ka bërë 46 gjuajtje në ndeshjet europiane pa shënuar kurrë.

Kroacia ka kaluar fazën e grupeve për tre turne të mëdha radhazi ndërkombëtarë (Europian 2016, Botëror 2018, Europian 2021) për herë të parë në historinë e saj.

Skocia ka humbur pesë nga tetë ndeshjet e  fundit Europian dhe Kupë Bote dhe nuk ka arritur asnjëherë të kalojë fazën e grupeve në një konkurs të madh ndërkombëtar.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img