Friday, December 1, 2023

Euro 2020-Dita e 13-të/Spektakël në Francë-Portugali, barazim 2-2 me dy skuadrat që shkojnë në raundin tjetër

Lexo

Në barazim 2 me 2 është mbyllur supersfida e Grupit F, Francë-Portugali. Përballja e luajtur në Puskas Arena të Budapestit pati gjithçka, gola, penallti, raste, emocione të pafund dhe në fund verdikti që të dyja skuadrat shkojnë në raundin tjetër duke gjetur kundërshtarët e tyre,  Franca me Zvicrën, Belgjika me Portugalinë. Një rezultat i drejtë me protagonistët e mëdhenj, si Ronaldo dhe Benzema. Lojtari i Juventus hap sfidën me penallti (31 ‘), francezët gjithashtu barazojnë me një penallti (47′). Në fillim të pjesës së dytë sulmuesi i Realit shënon 2-1, në 60’. CR7 merr dhe transformon penalltinë, duke vendosur barazpeshën 2-2: barazohet me Ali Daei (109 gola) si shënuesi më i mirë me ekipin kombëtar.

Ish-shoku i Madridit gjen golat e tij të parë në një kampionat europian, së pari duke shënuar një penallti shumë bujare dhe më pas me një diagonale fituese bërë të mundur nga Pogba, një nga më të mirët. Më i qeshuri është sigurisht Deschamps, i cili gjen Zvicrën, ndërsa Santos, për shkak të vendit të tretë, përfundon në pjesën e Italisë dhe do të duhet të merret me një nga favoritët për fitoren finale, Belgjikën e Lukakut dhe De Bruyne.

Një mbrëmje e veçantë për Cristiano Ronaldo: goli numër 109 në ekipin kombëtar, barazoi rekordin absolut të iranianit Ali Daei. Për CR7, 21 gola midis Europianëve dhe Kupave të Botës. Francezët, megjithëse janë të sigurt për kualifikim, përpiqen ta fitojnë ndeshjen dhe në minutën e 67-të vetëm një Rui Patricio fenomenal i mohon Pogba eurogolin me ndihmën e traversës dhe në kërcim ai gjithashtu refuzon goditjen e Griezmann. Me kalimin e minutave, ritmi bie dhe vetëm në rikuperim, skuadrat tashmë të kualifikuara, vjen emocioni i fundit kur Bruno Fernandes rrëzon Coman, por faulli është  jashtë zonës.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img