Monday, June 24, 2024

Euro 2020-ndeshjet e dyta në grupe/Sot: Ora 15:00 Finlanda v Rusia, 18:00 Turqi v Uells, 21:00 Itali – Zvicër

Lexo

Emocionet e finaleve të  Kampionatit Europian në fazën e grupeve vijojnë sot me ballafaqimet e ndeshjeve të dyta. Sfida e parë do të luhet në orën Shën Petersburg duke filluar nga ora 15:00, mes Finlandës dhe Rusisë e vlefshme për Grupin B. Finlanda reagoi në heshtje për fitoren e tyre të parë në një turne ndërkombëtar, pasi futbolli bëri një hap të madh në prapavijë të shtunën. Rifillimi i stërvitjes nuk ishte i lehtë dhe fakti që Rusia dëshiron të shlyejë veten pas humbjes 3-0 ndaj Belgjikës, do të jetë një tjetër pengesë psikologjike për ndeshjen në Shën Petersburg. Trajneri Stanislav Cherchesov pranoi humbjen ndaj një prej favoritëve të turneut, por vështirë se do ta bënte atë kundër Finlandës. Rusia mund të kënaqet vetëm me një fitore.

Ndeshja e dytë e ditës së sotme është ajo mes Turqisë dhe Uellsit e vleshme për Grupin A që do të luhet në kryeqytetin azerbajxhanas Baku duke filluar nga ora 18:00. Nëse Finlanda duhet të bëjë kujdes nga luani i plagosur, e njëjta gjë vlen edhe për Uellsin. Turqia u mbingarkua nga Italia në Romë të premten, shpesh duke mbetur e mbyllur në gjysmën e saj dhe e paaftë për të gjetur pika referimi në sulme. “Ne nuk mundëm të dilnim përpara”, –  u ankua trajneri Şenol Güneş. Turqit duhet të marrin më shumë hapësirë ​​dhe t’i shërbejnë më mirë Burak Yılmaz, por kundërshtarët e tyre janë gjithashtu të frikshëm në sulm: një sy mbi Kieffer Moore, heroi i ndeshjes të së shtunës.

E mërkura e finaleve të Euro 2020 do të mbyllet me një ndeshje interesante mes Italisë dhe Zvicrës e vlefshme për Grupi A që do të luhet në Romë duke filluar prej orës 21.00. Italia u shfaq shpërthyese dhe mundi Turqinë 3-0, që shumë e konsideruan një ekip të mundshëm surprizë. Zvicra do të jetë një kundërshtar i një kalibri krejt tjetër, sepse përveç që kanë arritur në finalet e edicionit të parë të Ligës së Kombeve të UEFA-s, ata tani janë mësuar të arrijnë në raundin e 16 të turneve ndërkombëtare. Me shpejtësinë e tij, Breel Embolo sigurisht që do të angazhojë më shumë mbrojtjen italiane, pasi një gjë e tillë nuk ndodhi të premten.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img