Friday, December 1, 2023

Euro 2020, reikthehet të martën me dy gjysmëfinalet, Itali-Spanjë, Angli-Danimarkë

Lexo

Gjysmëfinalet e EURO 2020 rikthehen ditën e martë me dy sfida që do të luhen të dyja në stadiumin Ëembley në Londër të martën 6 dhe të mërkurën 7 korrik.

Itali – Spanjë (21:00, e martë 6 korrik, Londër)

Ky është EURO i katërt radhazi në të cilin Italia përballet me Spanjën. Në EURO 2008, Spanja fitoi 4-2 në penallti pas 0-0 në kohën e rregullt në çerekfinale në Vjenë. Katër vjet më vonë, të dy ekipet barazuan 1-1 në fazën e grupeve në Gdansk dhe më pas kaluan sërish në finalen në Kiev, ku Spanja fitoi 4-0. Italia përmbysi situatën me një fitore 2-0 në raundin e 16 në Stade de France në 2016. Në eliminatoret e Kupës së Botës FIFA 2018, ‘Azzurri’ dhe ‘Furie Rosse’ barazuan 1-1 në Itali, por Spanja më pas fitoi 3-0 në shtëpia. Në tetor, të dy ekipet do të përballen në një tjetër gjysmëfinale, në Ligën e Kombeve në Milano.

Anglia-Danimarka (ora 21:00, e mërkurë 7 korrik, Londër)

Anglia dhe Danimarka janë takuar vetëm një herë në EURO, një barazim 0-0 në fazën e grupeve në 1992 në Malmö. Dhjetë vjet më vonë, Anglia fitoi sfidën e raundit të 16 të Kupës së Botës 3-0 në Niigata. Në shtator të vitit 2020 në Ligën e Kombeve të UEFA-s, të dy skuadrat barazuan 0-0 në Kopenhagë, para fitores 1-0 të Danimarkës në Ëembley një muaj më vonë falë penalltisë vendimtare të Christian Eriksen.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img