Thursday, November 30, 2023

Euro 2020: Sot, dy përballjet e tjera çerekfinale, Republika Çeke-Danimarkë dhe Ukrainë – Angli

Lexo

Çerekfinalet e EURO 2020 do të përmbyllen të shtunën me ndeshjen midis dy surprizave Danimarka dhe Republika Çeke në orën 18:00, ndërsa disa orë më vonë Ukraina e Shevchenkos do të përpiqet të ndëshkojë një mbrojtje angleze që po regjistron një ‘zero’ gola të pranuar që nga fillimi i turneut.

18:00: Republika Çeke-Danimarkë(Baku)

Historia midis ekipeve e shikon Republikën Çeke qartë përpara në përplasjet kokë më kokë. Në fakt, në 25 ndeshje të luajtura, kombëtarja daneze ka qenë fituese vetëm në dy raste, por asnjëherë gjatë një ndeshjeje EURO.

Pavarësisht se Republika Çeke ka përparuar si një nga të tretat më të mira që nga faza e grupeve, ata kanë pësuar vetëm dy gola në katër ndeshje në EURO 2020. Një ekip i fortë që tregoi vlerën e tij në një fitore 2-0 ndaj Hollandës në raundin e 16, me një Patrik Schick me katër gola në garë.

Me këto statistika, Danimarka vështirë se do të nënvlerësojë angazhimin dhe do të përpiqet të vazhdojë serinë pozitive të disa garave të fundit. Pas një fillimi shumë të thjeshtë, në fakt, Kjaer dhe shokët e tij të ekipit gradualisht kanë gjetur ritmin e tyre me tetë gola në dy daljet e fundit, duke përfshirë 4-0 kundër Uellsit në fazën e 16-të.

Për Danimarkën është e para çerekfinale e EURO-s që nga viti 2004, kur ata u mundën 3-0 po nga Republika Çeke. Kjo ndeshje ende përfaqëson fitoren më të mirë EURO për çekët, ndërsa për Danimarkët ishte disfata më e keqe.

21:00: Ukrainë – Angli (Romë)

Ukraina sigurisht që është surpriza e madhe e këtyre çerekfinaleve. Skuadra e Andriy Shevchenko vuajti gjatë fazës së grupeve për të kaluar në raundin tjetër, por tani emocionet po rriten pas fitores kundër Suedisë në raundin e 16-të. Goli i Artem Dovbyk brenda sekondave nga fundi e çoi Ukrainën në tetë më të mirët në Europë për herë të parë në historinë e saj.

Anglia arrin në çerekfinale me forcën e suksesit të saj kundër rivalëve të tyre të vjetër, Gjermanisë në ndeshjen e së martës. Deri më tani ajo ka treguar një qëndrueshmëri të madhe, aq sa është ende e pamposhtur dhe me një rezultat të pastër në EURO 2020. Ndjenja është se ajo ka gjetur alkiminë e duhur për të arritur shumë larg në garë.

Anglia është skuadra e vetme që nuk ka pësuar ende në EURO 2020. Në ndeshjet ballë për ballë kundër Ukrainës ata kanë mbajtur një hap të pastër në dy nga tre ndeshjet e tyre më të fundit, duke përfshirë një fitore 1– 0 në Donetsk në fazën e grupeve në EURO 2012.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img