Sunday, September 29, 2024

Europiani “Gjermani 2024”-Calha dhe Tosun e dërgojnë Turqinë në fazën e 16-shes

Çekët, me dhjetë lojtarë për pothuajse të gjithë ndeshjen për shkak të përjashtimit të Barak, përfundojnë grupin në vendin e katërt dhe i thonë lamtumirë Evropianit.

Turqia mposht Republikën Çeke 2-1, duke përfunduar në vendin e dytë në grupin F dhe duke fluturuar për në raundin e 16-shes të Euro 2024. Lojtari i Interit, Calhanoglu zhbllokoi sfidën me një goditje të saktë me këmbën e djathtë, duke mposhtur Stanek në të 51-ën.

Barazimi i Soucek në minutën e 66-të ishte i kotë, në minutën e 94-të Tosun i dha fitoren formacionit të Montellës. Skuadra e Hasek, e cila i jep lamtumirën kompeticionit, luajti gjithashtu nga minuta e 20-të me dhjetë lojtarë për të verdhën e dyfishtë të Barak në 9 minuta.