Sunday, April 28, 2024

Futboll Femra-Turneu “UEFA Development”, Shqipëria mundet 1-3 nga Portugalia

Shqipëri-Portugali  1-3

Formacioni i Shqipërisë U16:  Lusia Krraba (GK), Gelda Kadiolli, Imelda Ara, Marina Rushaj, Meri Zekaj, Aishe Sulejmani, Neila Rakipaj, Klausia Murataj, Egla Hoxha, Erina Bajramaj, Kalomira Ndreu. Trajner: Cyme Lulaj.

Shqipëria U-16 ka luajtur sot ndeshjen e tretë dhe të fundit në turneun “UEFA Development” U-16 për vajza ndaj Portugalisë.  Kjo sfidë u zhvillua në “Shtëpinë e Futbollit” dhe përfundoi me fitoren e Portugalisë 1-3.

Trajnerja Cyme Lulaj e nisi me këtë formacion titullar sfidën ndaj Portugalisë: Lusia Krraba (GK), Gelda Kadiolli, Imelda Ara, Marina Rushaj, Meri Zekaj, Aishe Sulejmani, Neila Rakipaj, Klausia Murataj, Egla Hoxha, Erina Bajramaj, Kalomira Ndreu.

Vajzat e Portugalisë zhbllokua menjëherë rezultatin, teksa gjetën rrugën e rrjetës që në minutën e dytë të takimit. Pjesa e parë mbaroi 0-1, ndërsa në fraksionin e dytë luzitanet shënuan edhe dy gola të tjerë, ndërsa Shqipëria gjeti rrugën e rrjetës në fundin e takimit me Ganie Memetaj. Në fund ndeshja përfundoi me rezultatin 1-3 në favor të Portugalisë.

Turneu UEFA Development ishte një mundësi e mirë për stafin teknik kuqezi që të testonte disa nga vajzat e kësaj grup-moshe, të cilat mund të jenë të vlefshme në të ardhmen.

Nesër do të luhet edhe takimi i fundit i turneut “UEFA Development” U-16 për vajza. Në orën 12:00 në “Shtëpinë e Futbollit” Kosova do të përballet me Skocinë.

Kalendari dhe rezultatet e ndeshjeve në turneun “UEFA Development“ U-16 për vajza: