Futboll Moshat- Vllaznia, fitore me U-17 dhe humbje me U-19/Java e pestë e Kampionatit Kombëtar

Lexo

Mbrëmja Gala “Më të mirët 2022”. Nga Vllaznia e futbollit femra, tek Gurishta dhe Hakaj, në formacionin e vitit, Shkodra me përfaqësim dinjitoz për...

Futbolli shkodran, për femra dhe meshkuj, pritet të ketë një përfaqësim dinjitos në mbrëmjen gala që Federata Shqiptare e...

(Pas ndeshjes) Xhevahir Kapllani, shpreh keqardhje për humbjen e Erzenit me Tiranën: Nuk ishte për 0-2!

Erzeni ka qënë dhe është një nga skuadrat më simpatike të Superiores së futbollit shqiptar, i cili me të...

(Pas ndeshjes) Mposhti Erzenin në transfertë, 0-2. Trajneri Shehi: Ekipi tregoi karakter!

Tirana, ia doli të fitonte 0 me 2 në transfertë me Erzenin në një ndeshje shumë të dyluftuar, për...

Një fitore  dhe një humbje kanë regjistruar ekipet e Akademisë së Futbollit Vllaznia për javën e pestë të Kampionatit Kombëtar të futbollit për moshat. Dy ekipet në fjalë, U17 dhe U19 janë përballur me ekipet e Akademisë së Futbollit të Tiranës, ndeshje këto të luajtura në stadiumin “Reshit Rusi” të Shkodrës.

Sfida e parë ka qënë ajo mes 17 vjeçarëve, ku skuadra kuqeblu e drejtuar nga trajneri Gilman Lika ka fituar me rezultatin 4-3. Një supersfidë kjo që ka lënë shije të këndshme edhe tek tifozëria e shumtë që e ka ndjekur prej së afërmi ndeshjen në fjalë.

Pjesa e parë e kësaj ndeshje është mbyllur me avantazhin e skuadrës mike, që edhe pse ishte Vllaznia që shënoi e para me anë të Kubazit, Akademia e Futbollit Tirana ka përmbysur duke e mbyllur 45 minutëshin e parë me fitore 1-2.

Madje, miqtë nga Tirana, me të filluar pjesa e dytë, e thellojnë avantazhin në 1-3. Me këtë avantazh të pastër, u duk se tiranasit do ta fitonin takimin, por i këtij mendimi nuk është talenti Geralb Kubazi, i cili me dy gola të shpejtë, tre të tillë për të në këtë ndeshje, e barazon rezultatin në 3-3. Por, ai që firmos fitoren e Vllaznisë në këtë ndeshje është Klenis Smakaj, që duke shënuar golin e katërt, bën që e gjithë ndeshja të mbyllet 3-4 për kuqeblu.

Një fitore që tifozët kuqeblu e kanë festuar gjatë, ndërkohë që një mundësi të tillë nuk ia ka dhënë skuadra U-19, e cila është mundur me rezultatin 2 me 3  nga Akademia e Futbollit Tirana.

1 me 0 për Vllazninë U-19 të drejtuar nga trajneri Edmond Doçi është mbyllur pjesa e parë, falë golit të shënuar nga Kodra në minutën e 40-të. Barazim i përkohshëm në pjesën e dytë nga miqtë, por i menjëhershëm vjen goli i Zaganjorit duke rikthyer avantazhin e Vllaznisë 2-1. Por, vetëm kaq, sepse në vazhdim është skuadra mike nga Tirana, e cila, jo vetem që barazon në 2-2, por arrin të shënojë edhe golin e avantazhit duke e mbyllur të gjithë ndeshjen me fitore 2-3. Pas kësaj jave, që të dy ekipet e Vllaznisë, renditen në vendin e katërt të tabelës së klasifikimit, Vllaznia U17-të me 8-të pikë, ndërsa Vllaznia U19-ta me 7-të pikë.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

Hasani, “zëvendëson” Xhixhën, i shënon dy gola Erzenit. Tirana, nis shkëputjen në krye të Superiores!

Erzeni-Tirana 0-2(Shënues: Hasani 83’, 90’+6’)Ashtu siç u parashikua, ndeshja e mbrëmjes, Erzeni-Tirana, e fundit për javën e 18-të të Kategorisë Abissnet ishte padyshim më...
- Advertisement -