Monday, April 15, 2024

Hana Dinglei, trajnerja e parë e një ekipi meshkujsh në Angli. 39-vjeçarja do të drejtojë Forest Grin Rovers

Lexo

Anglia, vendi ku ka lindur futbolli, merr përsipër të regjistrojë një tjetër histori. Bëhet fjalë përsëri për futbollin, por këtë herë me rolin e trajnerit duke emëruar një femër në krye të një skuadre meshkujsh.

Rasti në fjalë i përket skuadrës profesioniste të meshkujve Forest Grin Rovers, drejtimin e së cilës e ka marrë trajnerja 39-vjeçare Hana Dinglei.

Për klubin në fjalë dhe futbollin anglez në përgjithësi Hana Dinglei nuk është i panjohur. Më herët ajo ka qënë po e para në histori që një femër emërohet drejtuese e Akademisë së Futbollit të klubit Forest Grin Rovers. Ndërkpohë që në vazhdim, me rënien e skuadrës nga kategoria mori drejtimin e skuadrës si trajnere.

Trajnerja në fjalë pritet që të ketë debutimin e saj si trajnere e Forest Grin Rovers në ndeshjen miqësore ndaj Melksham.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img