Thursday, April 18, 2024

Ish-presidenti i federates kineze të futbollit Chen Xuyuan dënohet me burgim të përjetshëm

Lexo

Chen Xuyuan, ish-presidenti i CFA-së, Federatës Kineze të Futbollit, është dënuar me burgim të përjetshëm për korrupsion, sipas disa mediave kineze të cituara nga BBC. Janarin e kaluar Xuyuan u deklarua fajtor për marrjen e ryshfeteve me një vlerë totale prej rreth 8 milionë euro.

Dënimi i tij vjen pasi presidenti i vendit, Xi Jinping, filloi një goditje të ashpër ndaj korrupsionit, veçanërisht në sektorin bankar, ushtri dhe sport.

Në lidhje me futbollin, muajt e fundit janë hetuar dhjetëra trajnerë dhe lojtarë. Sipas aktakuzës, Chen Xuyuan pranoi para dhe sende me vlerë në këmbim të ndihmës për marrjen e kontratave në planifikimin dhe organizimin e ngjarjeve sportive.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img