Friday, June 21, 2024

“Italia dhe Arabia Saudite, kandidatura për Kupën e Botës 2030”

Lexo

Sipas faqes së internetit The Athletic, vendi aziatik do të ishte i gatshëm të përfshinte Federatën Italiane në organizimin e Kupës së Botës

“Arabia Saudite dhe Italia, së bashku për të aplikuar për organizimin e Kupës së Botës 2030”. Kjo është ajo që u raportua nga faqja amerikane The Athletic, me kampionët e rinj të Italisë në Europë në krye të listës së partnerëve të mundshëm të vendit aziatik. Nominimet e përbashkëta tani inkurajohen nga FIFA pasi ato zvogëlojnë barrën financiare për organizatorin e ngjarjes. Duhet të mbahet mend, në fakt, që nga 2026 Kupa e Botës që do të mbahet në Kanada, Meksikë dhe Shtetet e Bashkuara do të shohin pjesëmarrjen e 48 ekipeve me 80 ndeshje për të luajtur.

Duke qenë se Katari do të presë edicionin e vitit 2022, Arabia Saudite iu drejtua firmës ndërkombëtare të konsulencës Boston Consultancy Group, me seli në Shtetet e Bashkuara. Ndërsa ky i fundit ka sugjeruar një bashkë-organizim me Egjiptin dhe Marokun, niveli i infrastrukturës paraqet një problem dhe shqetësimet mbeten në lidhje me suksesin komercial të turneut, ndikimin në ekonomitë e vendeve dhe çështjet e sigurisë. Një partner europian do të dukej më i sigurt dhe Italia mund të ishte kandidatja ideale.

Athletic kujton, në fakt, se Italia dëshiron të presë edhe një herë një konkurs të madh ndërkombëtar, presidentin e Federatës, Gabriele Gravina, i cili gjithashtu ka kryer dhe një studim mbi mundësinë e “një kandidature italiane për Kampionatin Europian 2028 dhe Kupën e Botës 2030”, dhe investimet saudite mund ta ndihmojnë të rinovojë disa nga stadiumet. Të dy vendet janë të lidhura ngushtë në një nivel tregtar, diplomatik dhe sportiv dhe Arabia Saudite do të organizojë Superkupën e Italisë në janar për të tretin vit radhazi.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img