Këngë kushtuar “legjendës” së peshëngritjes shqiptare, Faruk Kalleshi, “NDERI I KOMBIT”

Lexo

Benzema nën presion, por… Deshamp i beson

Edhe pse ai nuk ka shënuar, shokët e skuadrës e kanë mbrojtur publikisht. Griezmann, Pavard, Mbappé kanë theksuar rëndësinë...

Vllaznia, miqësore të enjten me Sutjesten në Zllatibor. Kuqeblutë rrisin ngarkesat me nga dy seanca stervitore në ditë

E marta është dita e tretë stervitore që Vllaznia po kryen në ditët përgatitore të Zllatiborit në Serbi. Prej...

Euro 2020-Dita e 12-të/Sot fati i Grupit D, Republika Çeke-Angli dhe Kroaci-Skoci, që të dy sfidat luhen në 21.00

Finalet e Kampionatit Europian 2020 vijojnë të martën me ballafaqimet e grupit D. Në program janë për tu luajtur...

Një këngë kushtuar figurës së njohur të sportit shqiptar, ish peshëngritësit dhe trajnerit kampion, Faruk Kalleshi, pritet të dalë këto ditë për publikun. Për këtë ka menduar Ilmi Kurti, i cili krahas kontributit të çmuar që vazhdon të japë si Kryetar i Shoqatës Atdhetare “Malësia” është mjaft aktiv edhe në fushën e botimeve të librave, ndërkohë që më herët, për disa vite me radhë ishte në postin e Presidentit të Shoqatës së Mundjes shkodrane. Nga sa mësohet, Kurti, është në proçesin e fundit të këngës së përgatitur posaçërisht për mikun e tij, ish kampionin dhe rekordmenin absolut të peshëngritjes shqiptare, “Nderin e Kombit”, Faruk Kalleshi.

Kënga, me tekst të Ilmi Kurtit, muzikë Andi Unaza, kënduar nga” Ikona e këngës qytetare ” Zamir Jakupi, me titull “JE LEGJENDË E SHQIPTARISË”, pritet të promovohet së shpejti në qytetin e Shkodrës!

I

Kush ja dha shkodrës lavdinë

Që gjithë bota e vlerëson

Djemt e tu moj shkoderloce

Në çdo fushë i ke kampion.

Djepi i artit e kulturës

Gjithmonë fati të buzqeshi

Me kampiona e rrekordmena

Si Nderi i Kombit Faruk Kalleshi

RREFRENI

Ti e ban shqipen krenare,

Kush sa ti Shkodrën se deshi,

Je gjithmonë legjendë e gjallë,

Nderi i Kombit Faruk Kalleshi,

Gjoksi yt mbush me medalje,

Për flamurin kuq e zi,

Asnjë herë në Pedanë su ndale,

Je frymëzim për shqiptari.

II

Ti moj Shkodër zojë e randë,

Ke rrit djalë si napoloni,

Në pedanat e Europës,

Dhjetra herë doli kampioni,

Emri tij në librin ginës,

Me at zemër prej florinit,

Krenari për çdo shqiptar,

Nderi i Kombit e i njerëzimit.

Ilmi Kurti 20 Maj 2021

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -