Tuesday, November 28, 2023

La Liga-Java e 13-të. Fitore e rëndësishme e Realit mposht Valencian dhe mbetet dy pikë nga kreu

Lexo

Katalanasit mundën Rayo 1-2 dhe mbeten +2 ndaj Blancos, që triumfuan 5-1 ndaj Valencias, me dopietat e Vinicius dhe Rodrygo

Java e trembëdhjetë në La Liga e sheh Gironan ende në krye të tabelës, duke mposhtur Rayo Vallecanon 1-2 në një rikthim falë Dovbyk dhe Savio. Real Madridi mbetet në minus dy pas goditjes që i dha Valencias me një rezultat të pastër 5-1.

Girona nuk ka ndërmend të ndalet dhe këtë e demonstroi duke fituar 2-1 në fushën e Rayo Vallecano. Një provë force, duke qenë se suksesi erdhi me përmbysje: në minutën e 5-të, në fakt, qoftë edhe pak rastësisht, vendasit kaluan në avantazh, Garcia shënoi edhe me ndihmën e shtyllës. Reagimi para pushimit ishte i rëndësishëm për komanduesit e La Ligës. Në minutën e 42-të, në fakt rezultati u fiksua në 1-1 falë Dovbykut të zakonshëm. Në minutën e 65-të vjen përmbysja, është Savio që shënon golin e fitores. Kështu Girona merr tri pikët: është me 34 pikë, 11 fitore në 13 ndeshje në La Liga.

Realit i duhej të bënte pa Bellingham për shkak të një problemi me shpatullën, por që nuk e pengoi aspak të merte atë që dëshironte në përballjen me Valencian. Carvajal hapi rezultatin tre minuta pas fillimit. Më pas Vinicius Jr dyfishoi epërsinë në fund të pjesës së parë nga krosimi i Rodrygo. Braziliani kompletoi dopietën në pjesën e dytë me një gjuajtje të bukur.

Më pas i takoi bashkatdhetarit të tij të çlirohej: pas një minute ai përfitoi nga një gabim i I mbrojtjes kundërshtare për të bërë poker, pastaj në finale realizoi një tjetër me një driblim të bukur në zonë dhe përfundimin majtas. Goli i flamurit për Valencian u shënua nga Hugo Duro në minutën e 88-të. Skuadra madrilene ngjitet kështu në 32 pikë, prapë dy më pak se Girona, ndërsa Valencia mbetet në tetëmbëdhjetë pikë.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img