Lajm i hidhur për sportin shqiptar, ndahet nga jeta Mjeshtri i Madh i basketbollit shqiptar, Njazi Lleshi

Lexo

Mbrëmja Gala “Më të mirët 2022”. Nga Vllaznia e futbollit femra, tek Gurishta dhe Hakaj, në formacionin e vitit, Shkodra me përfaqësim dinjitoz për...

Futbolli shkodran, për femra dhe meshkuj, pritet të ketë një përfaqësim dinjitos në mbrëmjen gala që Federata Shqiptare e...

(Pas ndeshjes) Xhevahir Kapllani, shpreh keqardhje për humbjen e Erzenit me Tiranën: Nuk ishte për 0-2!

Erzeni ka qënë dhe është një nga skuadrat më simpatike të Superiores së futbollit shqiptar, i cili me të...

(Pas ndeshjes) Mposhti Erzenin në transfertë, 0-2. Trajneri Shehi: Ekipi tregoi karakter!

Tirana, ia doli të fitonte 0 me 2 në transfertë me Erzenin në një ndeshje shumë të dyluftuar, për...

 Sporti shqiptar ka humbur mbrëmjen e sotme një nga emrat shumë të njohur sa i përket disiplinës së basketbollit. Bëhet fjalë për Njazi Lleshin, ish basketbollistin kampion, i cili më pas do të ishte i tillë edhe si trajner. Lajmin e bën të ditur zyrtarisht, Federata Shqiptare e Basketbollist, e cila në faqen e saj të rrjetit social FB.

“Ndahet nga jeta, Mjeshtri i Madh i basketbollit, Njazi Lleshi, në moshën 87 vjeçare.

Prof Njazit i akordohet titulli plotësisht i merituar “Mjeshtër i Madh”, si një profil i veçantë i basketbollit shqiptar, profesional dhe njerëzor.

Njazi Lleshi.

Datëlindja: 18.04.1934

Ekipi: Partizani dhe Tirana

Arsimi: I lartë

Periudha e aktivitetit sportiv: Vitet 1950-60

Titulli: mjeshtër sporti, trajner i ekipit Patrizani dhe Tiranës (femra/meshkuj) disa herë fitues i kampionatit kombëtar me ekipet e Partizanit dhe Tiranës, lojtar i ekipit kombëtar.

I përjetshëm kujtimi i tij, ngushëllime të sinqerta për humbjen e njeriut të familjes dhe familjarin e komunitetit të basketbollit shqiptar.

FSHB!”, shkruhet në postimin e Federatës Shqiptare të Basketbollit.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

Hasani, “zëvendëson” Xhixhën, i shënon dy gola Erzenit. Tirana, nis shkëputjen në krye të Superiores!

Erzeni-Tirana 0-2(Shënues: Hasani 83’, 90’+6’)Ashtu siç u parashikua, ndeshja e mbrëmjes, Erzeni-Tirana, e fundit për javën e 18-të të Kategorisë Abissnet ishte padyshim më...
- Advertisement -