Monday, May 20, 2024

Liverpool kalon pengesën Leicester dhe i rikthehet ëndrrës Champions

Dopieta e Curtis Jones dhe firma e Alexander-Arnold në pjesën e dytë i mbajnë të hapura shpresat e Klopp

Liverpool nuk ka ndërmend të heqë dorë nga vendi i katërt, demonstrimi jepet nga King Poëer Stadium, 3-0 ndaj një Leicester që nuk ishte kurrë më parë aq afër rënies. Në fillim Alisson iu desh të neutralizonte një sulm të vendasve me protagonist Vardy-n. Më pas protagonist në pjesën e parë ishte padiskutim Curtis Jones, por i ndihmuar edhe nga Momo Salah. 22-vjeçari arriti të shënojë dy herë, 33’ dhe 36’. 2-0 për Liverpool, rezultat që mbylli dhe pjesën e parë.

Në mjesën e dytë, asistimi i tretë i ditës nga Salah, i cili komunikon në mënyrë perfekte me Alexander-Arnold, autor i 3-0 në minutën e 71-të që mbyll ndeshjen. Finalja është akademi e pastër për ‘Reds’, të cilët shkojnë në 65 pikë. Liverpool i Klopp është -1 nga Neëcastle dhe Manchester United, të cilët megjithatë kanë një ndeshje më pak për të luajtur.

Megjithatë, javët e fundit e kanë lejuar Salah dhe shokët e tij të ëndërrojnë për një rikthim të bujshëm. Nga ana tjetër, ata që duhet të shmangin një makth në 180 minutat e ardhshme është Leicester, i ngecur në 30 pikë dhe i parafundit në renditje. Shpëtimi, me Evertonin me 32 pikë, nuk është larg, por do të nevojitet një gjysmë mrekulli e stilit të vitit 2016 për të mos përfunduar në Championship: ndeshja tjetër është në shtëpinë e vetë Newcastle.