Saturday, February 24, 2024

Pritjes i vjen fundi, sonte Inter dhe Milan kërkojnë historinë

Lexo

Pritja pothuajse ka marrë fund, sonte në orën 21:00 do të luhet në “San Siro” super ndeshja e dytë të Champions League Inter-Milan. Pas rezultatit të pastër 2-0 në ndeshjen e parë, zikaltërit, që vijnë nga shtatë fitore radhazi, me 21 gola të shënuar dhe vetëm 3 të pësuar, kanë një këmbë në finalen e Stambollit, por kuqezinjtë gjejnë sërish Rafa Leaon, një mungesë të madhe në ndeshjen e parë dhe ëndërrojnë të përmbysin parashikimet që, nisur nga forma e skuadrës së Piolit, të gjitha varen nga skuadra pritëse në këtë rast. San Siro është shitur, Milano po zien, pritja pothuajse ka mbaruar…

Inzaghi është gati të ripropozojë formatin e njëmbëdhjetëshes Champions duke përsëritur formacionin nga ndeshja e parë. Leao, Krunic dhe Messias kanë punuar me ekipin dhe janë rikuperuar. Dy të parat do të nisin nga fillimi.

Vetëm një herë në historinë e Champions League ka ndodhur që në një gjysmëfinale të humbur në ndeshjen e parë me 2 ose më shumë gola diferencë të ndodhë përmbysja në ndeshjen e dytë: Liverpool. Nga 0-3 në 4-0: Origi shënoi 2 nga ata 4 gola.

San Siro sonte do të jetë një që thyen rekord, me rekordin absolut për të ardhura nga shitja e biletave në historinë italiane. Pothuajse 12.5 milionë euro bruto. Një shifër e çmendur që do t’i lejojë Interit të arrijë të paktën 80 milionë (neto) në arkë në 2022-2023.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img