Friday, May 17, 2024

Seria A-Goli i Milik, i jep fitoren Juventusit në transfertë me Cremonese

Cremonese-Juventus 0-1 në ndeshjen e 16-të të Serie A. Bardhezinjtë e Allegrit, në vështirësi kundër skuadrës së Alvinit, rrëmbyen fitoren e tyre të shtatë radhazi në kampionat, por për ta bërë këtë u duhej të prisnin kohën shtesë në pjesën e dytë. Pas dy golave ​​të anulluar për Cremonese dhe dy shtyllave, me Dessers dhe Felix, Juventus u përball disa herë me pritjet e Carnesecchi-t, duke e mposhtur atë në minutën e 91-të me një goditje dënimi të saktë të Milik, i cili arriti të gjejë golin me ndihmën e shtyllës.

Një blic që ndryshon një lojë dhe, kush e di, ndoshta dhe një sezon të tërë. Juventus kthehet nga Cremona me tri pikë në xhep, fitorja e shtatë radhazi në kampionat dhe e katërta radhazi në transfertë, duke i dhënë vazhdimësi asaj gare në kampionatin e mbetur e papërfunduar për shkak të Botërorit. Megjithatë, skuadra e Allegrit vuajti shumë kundër Cremonese të Alvinit, i organizuar dhe i bukur për t’u parë me ritmin e zakonshëm të një steriliteti sulmues të justifikuar këtë herë vetëm pjesërisht nga dy shtyllat e goditura në pjesën e dytë. Pak më shumë fat nuk do t’i dëmtonte vendasit, por problemi i realizimit është evident, pavarësisht se ndodhi ndaj mbrojtjes më të mirë në kampionat.