Starton Superliga U-21, Vllaznia fiton në transferte me Teuten 1 me 2, shënojnë Deda dhe Stafa

Lexo

Brazilianët e Erzenit bashkë me Krasniqin: “Erzeni është ekip i fortë, nuk ishte e vështirë të kisha Balajn kundërshtar”

Skuadra shijakase fitoi 3-2 në “Niko Dovana” në përballjen e tretë në kampionat, duke marrë plot 7 pikë nga...

(Intervista) Trajnerët Colella dhe Tetova flasin pas ndeshjes Partizani 1-1 Egnatia

Partizani u ndal në një barazim 1-1 nga Egnatia, duke mos përfituar nga ai hap fals i Tiranës kundër...

I lumtur pas fitores, Kapllani: “Të ulim kokën dhe të festojmë sonte, të shohim për ndeshjet e radhës.”

Erzeni ia doli të marrë një fitore me shumë vlera kundër Vllaznisë me rezultatin 3-2. Kapllani u shpreh mjaft i...

Pas Superliges të të rriturve, Kategorisë së parë, të dytë, si dhe Superliga e moshave, pasditen e së martes ka startuar edhe Superliga e 21 vjeçarëve. Një kampionat ky, që edhe vite më parë ka funksionuar në Shqipëri i emërtuar si kampionati i Shpresave, ndërkohë që këtë sezon vjen për herë të parë me një sistem të tillë. Kalendari i javës së parë e ka përcaktuar Vllazninë të jetë udhëtuese duke qënë mysafire në qytetin e Durrësit përballë Teutes vendase që drejtohet nga trajneri Gentjan Begeja. Për 21 vjeçarët kuqeblu të Vllaznisë me trajner ish futbollistin shkodran Fatjon Hasani, udhëtimi drejt qytetit bregdetar ishte i dyti në harkun kohor të pak ditëve kur kemi parasysh miqësoren përgatitore mes këtyre dy skuadrave të fituar nga Vllaznia me rezultatin 2 me 4. Duket se testi miqësor ka qënë real, sepse suksesi i kuqebluve përsëritet edhe në ndeshjen e parë zyrtare, këtë radhë me shifrat 1 me 2. Referuar ecurisë së takimit, pjesa e parë është mbyllur me rrjeta të paprekura 0 me 0, ndërkohë dy minuta nga fillimi i së dytës është Eraldo Deda që me golin e tij kalon në avantazh Vllazninë. Pas disavantazhit, përpjekjet e vendasve shtohen në kërkim të golit të barazimit, të cilin e gjejnë në minutën e 80-të me anë të Oshafit që është edhe në formën e një autogoli të shkodranëve në portën e tyre. Kuqeblutë nuk pajtohen me barazimin dhe duke mos qënë të kënaqur me një pikë në këtë transfertë të parë i shtojnë edhe më shumë veprimet sulmuese në kërkim të golit të avantazhit, të cilin e gjejnë pikërisht në minutën e 84-tërt, këtë radhë me anë të Brendon Stafes. Me këtë fitore, Vllaznia U-21 jep sinjalet e një skuadre pretendente për këtë kampionat, por më së shumti jep garancitë e duhura, që me kontigjentin e lojtarëve cilësorë që ka në dispozion, është një mbështetëse serioze për furnizimin e ekipit të pare me lojtarët e duhur.

Ndeshjet e tjera të kësaj jave dhanë këto rezultate:

Kukësi-Apolonia 1-1, Bylis-Tirana 3-0, Laçi-Dinamo 3-0, Shënkolli-Football Republic 3-0, Akademia e Futbollit-Kastrioti 1-8.

 

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -