Friday, March 29, 2024

Superiore U-21-Java e 16 / Vllaznia shkatërron Akademinë e Futbollit 6-0, spikat Mehdi Çoba me shënimin e 3 golave individual

Kampionati Kombëtar i Futbollit për U-21, kategoria Superiore luajti sot ndeshjet e javës së 16-të. Vllaznia e Shkodrës e drejtuar nga trajneri Fatjon Hasani priti në shtëpi ekipin e Akademisë së Futbollit Tirana. Ndeshja e luajtur në stadiumin “Reshit Rusi” të qytetit të Shkodrës pati vetëm një protagonist, ekipin kuqeblu, i cili shënoi 6 herë në rrjetën e portës kundërshtare. 3 prej tyre i përkasin sulmuesit Mehdi Çoba, përkatësisht në minutat 18’, 53’, 70’, ndërkohë që 3 golat e tjerë kanë për autor, Joald Ivizikun 42’, Arif Amuli 80’, Klaudio Leka 86’. Rezultati i takimit mund të kishte qënë edhe më i thellë nëse sulmuesi Erldo Deda nuk do të kishte humbur një penallti të dhënë në favor të Vllaznisë në minutën e 57-të të ndeshjes. Pas kësaj fitoreje, skuadra kuqeblu shkon në kuotën e 33 pikëve duke mbajtur vendin e tretë, ndërkohë që kampionatin, pas javës së 16-të e kryesojnë, Bylis dhe Laçi me nga 39 dhe 35 pikë.