Sunday, February 25, 2024

Të hënën shorti i Champions League, ja rivalët e mundshëm të skuadrave italiane

Lexo

Të hënën e 18 dhjetorit në orën 12:00 do të hidhet shorti ku do të mësohen kundërshtarët e Interit, Lazios dhe Napolit

Tre rreziqe të mëdha. Të hënën në orën 12:00 shorti i Nyonit rrezikon të jetë më pak se dashamirës për italianët që janë kualifikuar në raundin e 16-shes të Ligës së Kampionëve. Interi, Napoli dhe Lazio në fakt kanë përfunduar grupet e tyre përkatëse në vendin e dytë, një pozicion që hap skenarë të komplikuar dhe kundërshtarë të nivelit të lartë.

MANCHESTER CITY

Kundërshtarët e mundshëm

Kopenhagen, Psv Eindhoven, Napoli, Inter, Lazio, Psg dhe Porto

RRUGËTIMI

Gjashtë fitore në po aq ndeshje. Me këtë biletë, kampionët në fuqi kaluan në raundin e 16-shes. Guardiola humbi disa pikë më shumë në Premier League, por në Champions League po shkon shumë mirë dhe pas Stambollit ëndërron një bis të bujshëm.

YLLI I SKUADRËS

Erling Haaland nuk ndalet kurrë së shënuari gola. Tashmë janë pesë në këtë edicion. Norvegjezi mbetet maja e përsosur sulmuese e një ekipi që është shumë i fortë në të gjitha repartet.

PIKA E DOBËT

Pas tripletës së sezonit të kaluar mund të ketë një minimum relaksi. Le ta quajmë bark plot. Është rreziku i vetëm, për pjesën tjetër Guardiola ka gjithçka për të marrë përsëri plaçkë të plotë.

REAL MADRID

Kundërshtarët e mundshëm

Kopenhagen, Psv Eindhoven, Inter, Lazio, Psg, Leipzig dhe Porto

RRUGËTIMI

Sharm dhe traditë. Champions League ka qenë gjithmonë shtëpia e Real Madridit, i cili ka dominuar grupin e tij, duke rifilluar me vrull pas eliminimit të papritur në gjysmëfinale të edicionit të kaluar.

YLLI I SKUADRËS

Jude Bellingham ka pushtuar botën reale në vetëm pak muaj. Performancë e jashtëzakonshme, mesatarja e golave ​​më e lartë se  Cristiano Ronaldo. Anglezi ka hyrë me të drejtë në galerinë e yjeve të Champions League.

PIKA E DOBËT

Shumë dëmtime, ndoshta shumë. Ancelotti humbi Courtois, Kepa, Eder Militao, Camavinga dhe Tchoumeni gjatë rrugës, por mbi të gjitha Vinicus, i cili pritet të kthehet në fushë kur të rifillojë Champions League. Me skuadrën e plotë, Reali është ende ndër më të mirët në Evropë.

BAYERN

Kundërshtarët e mundshëm

PSV Eindhoven, Napoli, Inter, Lazio, PSG dhe Porto

RRUGËTIMI

Pesë fitore dhe një barazim në Champions League. Grupi dominohet si në kohët e vjetra. Tuchel duhet të ndjekë në Bundesligë (komandon Bayer Leverkusen), por në Evropë ai duket se ka pajisjet e duhura.

YLLI I SKUADRËS

Harry Kane ishte hiti i fushatës së fundit të nënshkrimeve. Në sezonin e tij të parë me Bayern, anglezi tridhjetë vjeçar është tashmë një lider dhe golashënues i pamëshirshëm (4 gola në Champions League).

PIKA E DOBËT

Manuel Neuer është rikthyer në fushë pas një pushimi shumë të gjatë, por në moshën pothuajse 38-vjeçare ai nuk duket më të ofrojë siguritë që kishte dikur. Bayern po shikon me kujdes tregun e transferimeve (objektivi i Maignan), pritet një ndryshim mes shtyllave verën e ardhshme.

ARSENAL

Kundërshtarët e mundshëm

Kopenhagen, Napoli, Inter, Lazio, PSG, Leipzig dhe Porto

RRUGËTIMI

Vendi i parë në grup dhe një rrugëtim emocionues sidomos në shtëpi (12 gola të shënuar dhe asnjë të pësuar). Zotërimi i topit, lojë vertikale dhe shumë talente të rinj. Duket si kombinimi i duhur për të luajtur një rol udhëheqës në Champions League.

YLLI I SKUADRËS

Gabriel Jesus (4 gola në Champions League) është më në fund në një pikë kthese. Pas sezoneve me ulje-ngritje të përjetuara në Mançester, duket se ka arritur shenjtërimin përfundimtar.

PIKA E DOBËT

Është e zakonshme. Arsenali ka qenë gjithmonë i pamësuar të fitojë. Arteta ka detyrën e mundimshme për t’i rikthyer Topçinjtë në lavditë e vjetra të epokës së Ëengerit.

BARCELONA

Kundërshtarët e mundshëm

Kopenhagen, Psv Eindhoven, Napoli, Inter, Lazio, Psg dhe Leipzig

RRUGËTIMI

Eliminimi i edicionit të fundit duket si një kujtim i largët. Blaugranët nuk janë aq emocionues sa më parë, por ata janë kthyer në fazën e 16-shes dhe gati për të befasuar.

YLLI I SKUADRËS

Robert Leëandovski mbetet siguria e madhe megjithë paraqitjen e tij të mjerueshme personale në Champions League (vetëm një gol në grup), por është më mirë të mos përballesh me dikë si ai në sfidat brenda-jashtë.

PIKA E DOBËT

Camp Nou mungon (rinovimet janë duke u zhvilluar). Nuk do të ketë 90,000 shikues të zakonshëm që mbështesin Barçën. Në Montjuic, shpesh as i plotë, nuk ka pothuajse asnjë faktor fushë dhe në Champions League çdo detaj rrezikon të bëjë diferencën.

PSG

Kundërshtarët e mundshëm

Bayern Munich, Arsenal, Real Madrid, Real Sociedad, Atletico Madrid, Manchester City dhe Barcelona

RRUGËTIMI

I kualifikuar falë një penalltie shumë të dyshimtë. Performanca dhe shifrat në duar, parisienët janë ndër zhgënjimet e kësaj pjese të parë të Champions League.  Luis Enrique tani ka dy muaj në dispozicion për të rindërtuar një ekip që aktualisht nuk ka identitet.

YLLI I SKUADRËS

Kylian Mbappé është fenomeni që i vetëm mund të ndryshojë rrjedhën e një ndeshjeje, madje edhe të një sezoni. Kini kujdes sepse në netët e mëdha të Champions League ai shpesh emocionohet.

PIKA E DOBËT

Faza mbrojtëse dhe mungesa e muskujve në mesfushë. Nëse sulmohet, PSG mund të jetë në vështirësi serioze dhe shifrat në grup (8 gola të pësuar, mbrojtja më e keqe mes skuadrave të mëdha) e konfirmojnë këtë.

ATLETICO MADRID

Kundërshtarët e mundshëm

Kopenhagen, Psv Eindhoven, Napoli, Inter, Psg, Leipzig dhe Porto

RRUGËTIMI

Vendi i parë në grup dhe sulmi i dytë më i mirë i turneut, këtë vit Simeone duket se është sërish serioz.

YLLI I SKUADRËS

Alvaro Morata (5 gola në 6 ndeshje) nuk ka shënuar kurrë kaq shumë në karrierën e tij. Formacioni i ri (5-3-2) duket se e lartëson atë dhe Griezmann është partneri ideal për të ruajtur më në fund një performancë golashënuese.

PIKA E DOBËT

Nëse në shtëpi lufton shumë, në transfertë është pak më ndryshe. Gjithsesi, përballja me Atleticon kokë më kokë është gjithmonë shumë e ndërlikuar.

REAL SOCIEDAD

Kundërshtarët e mundshëm

Kopenhagen, Psv Eindhoven, Napoli, Lazio, Psg, Leipzig dhe Porto

RRUGËTIMI

Vendi i parë, i pamposhtur dhe me mbrojtjen më të mirë të turneut, përpara nënkampionëve të Europës. Baskët janë zbulimi i vërtetë i kësaj pjese të parë të Champions League.

YLLI I SKUADRËS

Mikel Oyarzabal është kapiteni dhe lideri. Anësor sulmues por edhe 9 fals. Imanol Alguacil nuk heq dorë kurrë nga dhjetëshi i tij.

PIKA E DOBËT

Vendi i parë në grup mund të vlejë një vend të përballueshëm në 1/16, por mungesa e përvojës së klubit dhe lojtarëve individualë në një kompeticion kaq të rëndësishëm rrezikon të bëjë diferencën në planin afatgjatë.

BORUSSIA DORTMUND

Kundërshtarët e mundshëm

Kopenhagen, PSV Eindhoven, Napoli, Inter, Lazio dhe Porto

RRUGËTIMI

Në kundërshtim me traditën, ata ndërtuan kualifikimin për në fazën e 16-shes jashtë. Dy fitore, në Neëcastle dhe në San Siro dhe një vend i parë befasues por i arritur me meritë të plotë.

YLLI I SKUADRËS

Karim Adeyemi çmendi mbrojtjen e Milanit, më pas trembi PSG-në. Dy gola në dy ndeshjet vendimtare të grupit. Terziç ka asin nën mëngë për të prishur parashikimet edhe në 1/16.

PIKA E DOBËT

Dy qendërmbrojtësit Hummels dhe Sule (në alternim me Schlotterbeck) patën një super performancë në grupe, por në 16-she kualiteti i kundërshtarëve rritet dhe shifrat (sidomos në Bundesligë) nuk e lejojnë  të flejë i qetë.​

KOPENHAGEN

Kundërshtarët e mundshëm

Arsenal, Real Madrid, Real Sociedad, Atletico Madrid, Borussia Dortmund, Manchester City dhe Barcelona

RRUGËTIMI

Skuadër me vlerë pak më shumë se 60 milionë euro. Mosha mesatare 25.4 vjeç. Kualifikimi i dytë historik për fazën e 16-shes, i arritur përpara Galatasaray-t dhe Manchester United. Duket si një nga ato përrallat që Champions League ndonjëherë i tregon me kënaqësi…

YLLI I SKUADRËS

Lukas Lerager luajti dy sezone për Genoan para se të kthehej në atdheun e tij dhe të shndërrohej në mesfushorin golashënues që është sot. Tre gola, të gjithë vendimtarë, në grup. Në Kopenhagë ai është një idhull.

PIKA E DOBËT

Për ëndrrar të mëdha nevojiten gola nga sulmuesit. Claesson dhe Larsson janë ende në thatësirë. Të ecësh përpara pa një xhaketë të vërtetë bomber është shumë e vështirë.

PSV

Kundërshtarët e mundshëm

Bayern Munich, Real Madrid, Real Sociedad, Atletico Madrid, Borussia Dortmund, Manchester City dhe Barcelona

RRUGËTIMI

I dyti pas Arsenalit, por përpara Lens dhe veçanërisht Sevilla, e mundur në Sanchez Pizjuan në ndeshjen vendimtare. Kualifikimi në fazën e 16-shes është tashmë një ndërmarrje e vogël-e madhe.

YLLI I SKUADRËS

Luuk De Jong, në moshën 33-vjeçare, është ende vendimtar. Dy golat e shënuar i dhanë PSV-së një fitore dhe një barazim. Qendërsulmuesi holandez është lojtari i kualifikimit.

PIKA E DOBËT

Gjashtëmbëdhjetë gola të pësuar. Me Leipzig kanë mbrojtjen më të keqe ndër kualifikueset. Një fakt alarmant në kuadër të fazës së 16-shes.

LEIPZIG

Kundërshtarët e mundshëm

Arsenal, Real Madrid, Real Sociedad, Atletico Madrid, Manchester City dhe Barcelona

RRUGËTIMI

Ata mundën Young Boys dhe Crvena Zvezda, duke humbur vetëm nga një Manchester City marsian. Kështu Leipzig u konfirmua, për të dytin vit radhazi, në mesin e gjashtëmbëdhjetë skuadrave më të forta në Champions League.

YLLI I SKUADRËS

Lois Openda konfirmoi me fanellën e Leipzig-ut atë që arriti sezonin e kaluar në Ligue 1 me Lens (21 gola). Katër gola në grup, të kompletuar me një dygolësh ndaj Manchester Cityt. Në funksion të raundit të 16-shes, një kartë telefonike mjaft e mirë.

PIKA E DOBËT

Mbrojtja. Pranoi gola në të gjitha ndeshjet e tij, duke shfaqur çarje shqetësuese në ndeshjen e dyfishtë kundër Manchester Cityt (gjashtë gola të pësuar). Në raundin e 16-shes këto shpërqendrime nuk do të lejohen.

PORTO

Kundërshtarët e mundshëm

Bayern Munich, Arsenal, Real Madrid, Real Sociedad, Atletico Madrid, Borussia Dortmund dhe Manchester City

RRUGËTIMI

Dymbëdhjetë pikë të fituara. Eliminoni Antëerpen dhe Shakhtar Donetsk. Pas Barcelonës, vetëm falë humbjes së dyfishtë kokë më kokë. Porto është në 1/8 e Champions League me meritë të plotë dhe për të dytin vit radhazi.

YLLI I SKUADRËS

Evanilson shënoi katër gola në pesë ndeshje. Asnjëherë më parë braziliani 24-vjeçar nuk ka qenë aq vendimtar para portës sa forca lëvizëse e Portos dhe lojtari shtesë i Sergio Conceicao.

PIKA E DOBËT

Mehdi Taremi nuk shënon më. Performanca e iranianit, një hap larg Milanit verën e kaluar, ka rënë në krahasim me sezonet e mëparshme. Vetëm pesë gola këtë sezon (në 22/23 ishin 31 gjithsej). Për të bërë rrugën e tyre në Ligën e Kampionëve, Porto absolutisht duhet ta gjejë atë përsëri.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img