Tuesday, July 23, 2024

(Video) Vdekja tragjike e Raphael Dwamena në Shqipëri, trondit opinionin sportiv ndërkombëtar. Spanjollja “MARCA”/ Raphael Dëamena, ish-lojtar i Saragoza dhe Levante, vdes pasi u rrëzua në një ndeshje në Shqipëri…

Lexo

SPANJE – Një lajm i tmerrshëm vjen nga Shqipëria. Raphael Dëamena, 28 vjeç, dikur lojtar i Saragoza ose Levante, ka vdekur në një ndeshje të ligës. Ganezi u rrëzua në fushë gjatë ndeshjes mes ekipit të tij Egnatia dhe Partizanit të Superiores shqiptare.

Futbollisti, sipas mediave shqiptare, ka ndërruar jetë në spital, pas një tentative për reanimim në fushë. Sipas mediave shqiptare, ishte hera e tretë në karrierën e tij që lojtari pësoi një problem të tillë në fushën e lojës

Në janar 2020, pas disa fatkeqësive të ngjashme, ai iu nënshtrua një operacioni në Saragoza dhe një pajisje iu instalua në zemër dhe ai nuk mund të luante për gati tre vjet. Mjekët i rekomanduan të mos luante më, por ai insistoi ta bënte këtë, thotë ‘EFE’.

Në vitin 2022, Dëamena u intervistua nga ‘Neue Zürcher Zeitung’ e Zürich dhe e bëri të qartë pozicionin e tij për problemet e tij shëndetësore dhe futbollin: “Nëse unë vdes, ky është vullneti i Zotit. Unë jam larguar dhe kaq. I harruar nga njerëzit, unë do të jem i trishtuar për disa orë, ose ndoshta edhe disa javë. Por ata do ta kalojnë atë dhe do të vazhdojnë. Unë nuk e jetoj jetën time për t’i kënaqur njerëzit. Vetëm Zoti e di”.

Raphael Dëamena, i cili kishte luajtur tetë here për Ganën, e filloi karrierën e tij në ekipin e të rinjve të Red Bull Salzburgut, duke luajtur një rol kryesor me Liefereing në Kategorinë e Dytë, skuadrën ‘B’ të Austrisë. Pas një magjie në Austria Lustenau, ai përfundoi në FC Zürich, ku shënoi 25 gola dhe prej ku u hodh në futbollin spanjol për të luajtur për Levante dhe Saragoza.

(Video-MCN TV) Momenti kur Duamena humbi ndjenjat në minutën e 25-të të ndeshjes dhe transporti për në spital, Egnatia-Partizani, java e 13-të e Abissnet Superiore.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img