Vllaznia-Tirana, finalja e Kupës së Shqipërisë U-19

Lexo

Kupa e Shqipërisë mbyllë turin e dytë. Zyrtarizohen 4 çiftet çerekfinaliste, dhe datat kur do të luhen ndeshjet

Janë mbyllur 8 ndeshjet e kthimit të fazës së 1/16-ave të Kupës së Shqipërisë, ku u përcaktuan edhe 8...

U eleminua nga Kupa, drejtori sportiv i shijakasve, Ervis Xhafa, premton një Erzen potent në kampionat!

Erzeni, humbi derbin durrsak duke u mundur në përballjen e sotme 1-0 nga Teuta. Humbje kjo e eleminon nga...

Teuta-Erzeni 1-0. Martini: E merituam kualifikimin, kërkojmë Europën!

Durrsakët gjenden në një pozitë të vështirë në fundin e tabelës së klasifikimit të kategorisë Superiore, por me fitoren...

Pasi eleminuan në gjysmëfinalen e parë Shënkollin duke e mundur me rezultatin e thellë 4-0, kuqeblutë ishin në pritje për të mësuar kundërshtarin e tyre të finales së Kupës së Shqipërisë që do të dilte nga sfida tjetër gjysmëfinale, Partizani-Tirana. E përfunduar vetëm pak minuta më parë, 90-të minutat e kohës së rregullt të kësaj ndeshje u mbyllën në barazim me rezultatin 0 me 0. Kështu që, për të përcaktuar ekipin fitues, sipas rregullores është dashur gjuajtja e penalltive. Bardheblutë e drejtuar nga trajneri Gentjan Stojku janë treguar më të saktë pasi kanë shënuar 4 herë ndaj 2 të Partizanit duke u kualifikuar për në finale.

Në këtë mënyrë, finalja e Kupës së Shqipërisë për kategorinë U-19 ka vënë përballë, Vllazninë dhe Tiranën, një klasike kjo e futbollit shqiptar, e cila pritet të dhurojë emocione dhe spektakël. Me ecurinë mjaft pozitive të këtij sezoni futbollistik, vendi i parë dhe titulli simbolik kampion i dimrit në kampionat, si dhe paraqitja e shkëlqyer në ndeshjet kualifikuese të Kupës së Shqipërisë, janë një garanci e plotë që kuqeblutë e drejtuar nga tranerët Luan Zmijani dhe Gjon Kola të sjellin në Shkodër trofeun e Kupës së Shqipërisë.

Nga sa mësohet, FSHF, akoma nuk e ka vendosur datën se kur do të luhet ndeshja finale e Kupës së Shqipërisë U-19, Vllaznia-Tirana. Ndërkohë, në pritje të kësaj finaleje, këtë fundjavë, ekipet e moshave U-19 dhe U-21 të kategorisë Superiore do të luajnë javën e parë të fazës së dytë të kampionatit kombëtar të moshave.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -