Xhaferi: “Kampionat i vështirë, skuadrat kanë pak diferencë. Të realizojmë ëndrrën duke punuar e vlerësuar çdo ndeshje”

Lexo

Sonte, ora 20:45, Poloni-Shqipëri. Trajneri Silvinjo dhe Cikalleshi në konference shtypi: Rruga nuk është e lehtë por objektivi ynë është kualifikimi!

Trajneri i Kombëtares shqiptare, Silvinjo dhe sulmuesi Sokol Cikalleshi dolën pasditen e kësaj të diele në konferencën zyrtare për...

(Video)Kombëtarja e Shqipërisë mbërrin në Varshavë dhe zhvillon seancën e fundit në stadiumin “PGE Naradoëy”- Euro 2024, të hënën, ora 20:45, Poloni-Shqipëri

Kombëtarja shqiptare ka mbyllur sot përgatitjet për ndeshjen e parë të kualifikueseve të Europianit 2024 ndaj Polonisë, që luhet...

(Video)Gjimnastikë- Klubi i Gjimnastikës “Vllaznia”, kampion i Turneut “Flakadani i Karadakut” në Kosovë

Klubi i Gjimnastikës “Vllaznia” i mbështetur nga presidenti Leonard Lulaj vazhdon të jetë i sukseshëm, jo vetëm në garat...

Kuqeblutë kanë dominuar plotësisht ndaj verilindorëve, duke dhuruar një lojë shumë të mirë ofensive, sidomos në pjesën e parë ku ia dolën edhe të finalizonin dy herë. Pas sfidës foli edhe presidenti i Vllaznisë, Alban Xhaferi:

“Kemi bërë më parë dy ndeshje jo të mira, nuk ishim përgatitur për ato rezultate dhe na ka trishtuar. Fitorja sot na jep më shumë siguri, nuk mund të them se na fut në lojë, se do të pretendojmë deri në fund objektivat. Por na bën më të fortë dhe përballja me Tiranën do të na japë një dimension tjetër nëse e arrijmë fitoren.

Mendoj që kryesisht kemi pasur probleme në anën e dëmtimeve, se e kanë penalizuar ekipin në disa ndeshje të caktuara. Pastaj nuk duhet të nënvlerësojmë ekipet e tjera. Kemi ekip për objektiva, por nuk duhen anashkaluar skuadrat e tjera. Kampionati është i vështirë dhe skuadrat kanë pak diferencë, çdokush mund të bëjë surprizë. Kryesorja është gara e fortë, kanë ndikuar dëmtimet, por edhe paraqitja e lojtarëve në momente të caktuara nuk ka qenë e duhura. Ky është futbolli, kur hyn në lojë ka gjithmonë tre rezultate.

Ëndërroj të arrij një ditë që të jetë një nga skuadrat që mbërrin grupet e Europë. Por duhet të punojmë, ulim kokën e vlerësojmë çdo ndeshje, se në kampionatin tonë duhet të jemi me këmbë në tokë e punojmë fort. Në merkaton e janarit, e kam thënë që do të ruajmë grupin e përforcojmë në pozicion që kemi nevojë. Ardhja e Balajt e kofirmoi dhe na ka dhënë më shumë siguri. Kemi lojtarë cilësorë, grup të mirë e djem të mirë, luftojnë e stërviten në mënyrën më të mirë të mundshme. Ne mundohemi të plotësojmë kushtet maksimalisht. Tifozeria është e mrekullueshme. Duhet të ecim të gjithë bashkë këtë rrugë, të arrijmë objektivat që kemi në kampionat e Kupë, pastaj të ecim drejt asaj ëndrrës që do të ishte qershia mbi tortë.

Janë disa faktorë te mosardhja e tifozërisë, se sot ishte ftohtë dhe kjo i frenon njerëzit. Por jam optimist që me Tiranën e në vijimësi, tifozeria do të rritet edhe në stadium. Ne e ndjejmë atmosferën në qytet, e ndjekin edhe nëpërmjet televizorit dhe ka interes të jashtëzakonshëm në Shkodër nga tifozeria dhe një përgjegjësi nga ana jonë për t’i plotësuar dëshirat. Thjesht dua t’i falënderoj se ata janë pjesë e jona dhe ne pjesë e tyre”, tha Xhaferi për “Oversport” pas sfidës.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -