Saturday, May 18, 2024

Analizë- Statistikat e “Abissnet Superiore” për ekipet që godasin më shumë brenda zones, Vllaznia e katërta

Lexo

Të dërgosh topin në zonën kundërshtare është një nga gjërat më të rëndësishme për të provuar shënimin e një goli. Në këto javë të para të kampionatit “Abissnet Superiore” po dallohen shumë skuadrat që arrijnë të mbajnë topin më shumë në zonën kundërshtare dhe ato që përpiqen të gjejnë golin me gjuajtje nga distanca e largët. Kalimi i topit në zonën kundërshtare do të thotë gjithashtu krijimi i situatave më të rrezikshme për kundërshtarët, të tilla si ekspozimi ndaj penalltive ose fitimi i goditjes nga këndi pa u përpjekur për të gjuajtur në portë.

Dy skuadrat kryeqytetase janë ato që prekin më shumë topa në zonën kundërshtare gjatë një ndeshjeje. Të dhëna të shkëlqyera prodhojnë edhe Egnatia dhe Bylis. Kjo renditje mund të gjenerojë edhe analiza të tjera të tjera.

Renditja për numrin e topave të prekur në zonën kundërshtare dhe gjuajtjet drejt portës së kundërshtarit janë shumë të ngjashme, me katër skuadrat e para të konfirmuara në krye të këtij klasifikimi specifik. Këto të dhëna, nga ana tjetër, ndryshojnë në llojin e goditjeve që prodhojnë skuadrat.

Tirana është skuadra që e dërgon topin më shpesh në zonën kundërshtare, por edhe që zgjedh të gjuajë shumë herë nga jashtë zonës sipas përqindjes. Kombinimi i këtyre renditjeve është në gjendje të na shpjegojë se sa janë në gjendje skuadrat të konkretizojnë me goditje në portë aksionet e lojës që arrijnë deri në zonën kundërshtare.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img