ANALIZË-Vllaznisë, djepit të sulmit dhe sulmuesve, i mungon një sulmues-golashënues i aftë! Opinion nga Ilir Kepa

Lexo

(Video) Boks-Vllaznia përgatitet për Kampionatin Kombëtar. Trajneri Gjoni: Këtë radhë ka shumë rivalitet, por fitojmë përsëri

Fundjavën e ardhshme, nga data 7 deri më 9 tetor 2022, në pallatin e sportit “Flamurtari” të Vlorës, zhvillohen...

Abissnet Superiore, mbyllet sot me derbin, Partizani-Tirana. Ora 19:00, në “Air Albania”

Java e gjashtë e Abissnet Superiore mbyllet sot me kryendeshjen Partizani-Tirana, derbi i shumëpritur i kryeqytetit, i cili për...

Futboll-Edhe dy ndeshje të tjera sot për Kategorinë e Parë, Tomorri-Dinano dhe Burreli-Oriku

Pesë ndeshje janë luajtur ditën e djeshme për llogari të javës së katërt të Kampionatit Kombëtar të futbollit për...

Në kohën kur luante me Vllazninë e viteve 90-të, shkodrani i mirënjohur i futbollit shqiptar, Ilir Kepa, ishte një sulmues tipik dhe një golashënues i aftë, madje edhe golashënuesi më i mirë i Shqipërisë.

Në këtë prizëm, duke ndjekur me vemendje përmes televizorit ndeshjen e djeshme të Conferencë League, Vllaznia-Universitatea Craiova, Kepa, ngre shqetësimin e mungesës së sulmuesi-golashënuesi cilësor në radhët e Vllaznisë.

Për këtë, Kepa ka përgatitur edhe një opinion të tijin, të cilin e përcjell për Veriu Sport nga Brukseli, ku jeton me failjen e tij prej shumë vitesh. 

Po bahen shumë vite që Vllaznia nuk ka nxjerre sulmues  shkodran të mirëfilltë dhe golashënues me peshë për të mbajtur në supe peshen e një lideri të një ekipi me histori dhe rëndësi futbollistike kombëtare.

Si shpjegohet që një skuader, një klub si Vllaznia të vuaj për vite e vite me rradhë për një sulmues apo golashënues puro shkodran? Ateherë, që në këtë klub historikisht ishte pika më e fortë dhe ma spektakolare e këtij djepi futbollistik. Faji i kujt ësht, mbi kë bjen pergjegjesia, kush jep pëgjigje, sepse nuk ma merr mendja që në ekipet e moshave mos të dalin një ose dy sulmues të  mirefillte tash sa kohë, ndërsa sulmuesit që klubi blen janë të nivelit të dobët.

Në ekipet e moshave, a punohet në menyrë profesionale dhe konstruktive për të nxjerr talenta të rinj në çdo repart të fushes dhe sidomos në vijen e sulmit për të nxjerr golashënues të mirefillte ashtu siç e ka pasur traditë Shkodra.

Sot, kur shoh ekipin e Vllaznisë, shihet një punë shumë e mirë e klubit deri në një pikë ose këndveshtrim, për sa i përket nga ana e investimeve, por pjesa ma e bukur, ma spektakolare, ma eksituese mbetet e dëshiruar, sepse limitohen në mungesë të një lojtari që e përcjellë topin në rrjete dhe shpesh her skuadra asht viktimë e lënies së shumë pikeve dhe e humbjes së rasteve në këtë vështrim.

Kudo, në çdo rrepart të fushes mund të neglizhohet, pak por jo në sulm, sepse sulmi është garancia dhe vazhdimësia e një sezoni të garantum nga ana mentale e një ekipi.

Mos të harrojme, siç thotë shprehja e vjeter dikur, me filan lojtar Vllaznia hyn 1 me 0 në fushë, pra kjo tregon një siguri dhe rëndësi nga ana mentale si për ekipin ashtu edhe për tifozat. Jam i sigurt që po të kishim pasë një sulmus të mirë këto  vitet e fundit do të kishim kenë kampion minimumi edhe 1 ose 2 her ma shumë.

Duke shpresuar që në të ardhmen të shohim një të tille, i uroj Vllaznisë dhe stafit punë të mbarë dhe suksese të mëtejshme.

Ilir Kepa-Ish futbollist i Vllaznisë

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -