Thursday, February 22, 2024

Australia regjistron fitoren e parë, mund Tunizinë 1-0, “dritë jeshile” drejt kualifikimit në raundin tjetër

Lexo

Tunizi-Australi    0-1 (Shënues: Djuk 23′)

Kombëtarja e Australisë ka regjistruar fitoren e parë në botërorin “Katar 2022”. Atë e arritur sot në përballjen me Tunizinë duke marrë një “dritë jeshile” për kualifikimin në raundin tjetër të botërorit. Goli i fitores për australianët është shënuar në minutën e 23-të dhe mban firmën e Mitchell Duke. Presioni i Tunizisë, e cila dominoi në pjesën e dytë, nuk jep fryt, por godet murin e ngritur nga Souttar dhe shokët e tij. Kështu rihapet gara kualifikuese, në pritje të Danimarkë-Francë.

Pjesa e parë, pavarësisht ritmeve të ulëta, ishte shumë e luftuar: Australia ishte shumë efektive në krahë, me paraqitjen e shkëlqyer të Karaçiç dhe skuadrat anulojnë njëra-tjetrën që në minutat e para, duke krijuar shumë densitet. Sfida u zhbllokua në minutën e 23-të, kur Goodëin gjeti një krosim të shkëlqyer për Dukën, efektiv dhe vdekjeprurës me kokë: sulmuesi Fagiano Okayama (Seria B japoneze) parakaloi Dahmen dhe u zhbllokua në këtë Kupë Bote. Pas golit pati një “përleshje” në mesfushë, me Tunizinë që mori kontrollin në fund të pjesës: rreziku i parë erdhi nga Dräger, por rasti i vërtetë erdhi nga Msakni, i cili gjuajti jashtë.

Pjesa e dytë ishte shumë taktike: Socceroos u mbuluan me një 4-4-1-1 dhe ndryshime në mbrojtje, ndërsa afrikano-veriorët sulmuan me katër lojtarë sulmues dhe morën kontrollin e fushës. Është Msakni ai që ka shansin më të mirë, duke e detyruar Ryan të shpëtojë portën në minutën e 71-të, ndërsa muri i ngritur nga Souttar dhe shokët e tij i rezistoi të gjitha tentativave të tjera të Tunizisë. Presioni vazhdoi edhe në gjashtë minutat e shtesës, por ishte Australia ajo që u gëzua për një fitore të çmuar, e cila rihapi garën kualifikuese.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img