Wednesday, February 28, 2024

Barcelona kualifikohet në çerekfinalen e Kupës së Mbretit, por tifozët të pakënaqur me lojën e ndaj Unionistas de Aalamanca të serisë C spanjolle

Lexo

Barcelona u kualifikua në çerekfinalet të Kupës së Mbretit, ndonëse iu desh të luftonte edhe kundër ekipit spanjoll të Serisë C, Unionistas de Salamanca, i cili kishte eliminuar Villarrealin në raundin e 32-të. Vendasit kaluan në avantazh me Gomez, më pas Ferran Torres, Koundé dhe Balde përmbysin gjithçka për t’i dhënë Xavi pak oksigjen.

Pas humbjes së rëndë, 4-1 në Superkupën e Spanjës ndaj Real Madridit, shtypi ka nisur të pyesë veten nëse aventura e Xavi në stolin e Barcelonës ka përfunduar ose jo. Xavi shikon dhe kalon dhe zhytet me ekipin e tij për të fituar, të paktën, Kupën e Mbretit. Megjithatë, katalanasit nuk patën një jetë të lehtë kundër Unionistas de Salamanca, një ekip spanjoll i Serisë C që eliminoi Villarrealin në raundin e kaluar.

Skuadra vendase kaloi në epërsi me golin e bukur të Álvaro Gómez, por Barça barazoi para fundit të pjesës së parë me Ferrán Torres. Këtu Xavi duhej të ndërhynte shumë me zëvendësimet dhe në finale katalanasit siguruar një fitore 3-1 jo pa vështirësi. Një tjetër ndeshje që tifozët e Barcelonës nuk do ta mbajnë mend gjatë, por të paktën u arrit objektivi për të kaluar në çerekfinale.

 

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img