Thursday, February 22, 2024

Mposht Fiorentinën 3 me 0, Napoli, finalisti i parë i Superkupës së Italisë

Lexo

Superkupa e Italisë ka njohur finalistin e pare. Ai është Napoli, i cili pasi ka mposhtur me rezultati 3 me 0 Fiorentinën në Al Aëëal Park të Riadit. Avantazh me golin e Simeones me një diagonale fituese në minutën e 22-të për suksesin e dytë radhazi për Mazzarrin, i cili me këtë rast i hoqi pluhurin mbrojtjes së tij të dashur me tre. Pasi kaluan në avantazh, kampionët e Italisë u mbyllën, duke lënë Fiorentinën me top, por pak mundësi. Rasti më i mirë, një penallti, u shpërdorua nga Ikoné. Në finale, Zerbin bëri heroin me një dygolësh mes minutave 84 dhe 86.

E megjithatë, rezultati nuk duhet të mashtrojë. Napoli nuk e ngacmoi Fiorentinën, përkundrazi. 3-0 i Riad është rezultat i situatave, por në ekuilibër, dhe kjo është ajo që ka rëndësi, ai shpërblen zgjedhjet e Mazzarrit. Në gjysmëfinalen e Superkupës së Italisë, trajneri u rikthye në mbrojtjen me tre lojtarë, por mbi të gjitha hoqi pluhurin nga një qëndrim konservator që nuk ishte i “qepur” në atë fanellë për disa kohë.

Një mbrojtje kompakte me qendrën e gravitetit në cep të zonës së saj, e cila rezultoi të ishte lëvizja fituese për t’i hequr ajrin kualitetit të Fiorentinës, aq më tepër pasi gjetën avantazhin me një rifillim të shpikur nga Kvaratskhelia dhe të përfunduar nga Juan Jesus për Simeone deri te golat më klasikë të ish-it.

- Advertisement -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

- Advertisement -spot_img