Basketboll Meshkuj-Kupa e Shqipërisë/Vllaznia-Kamza 96-98, kritika për skuadrën kuqeblu

Lexo

Mbrëmja Gala “Më të mirët 2022”. Nga Vllaznia e futbollit femra, tek Gurishta dhe Hakaj, në formacionin e vitit, Shkodra me përfaqësim dinjitoz për...

Futbolli shkodran, për femra dhe meshkuj, pritet të ketë një përfaqësim dinjitos në mbrëmjen gala që Federata Shqiptare e...

(Pas ndeshjes) Xhevahir Kapllani, shpreh keqardhje për humbjen e Erzenit me Tiranën: Nuk ishte për 0-2!

Erzeni ka qënë dhe është një nga skuadrat më simpatike të Superiores së futbollit shqiptar, i cili me të...

(Pas ndeshjes) Mposhti Erzenin në transfertë, 0-2. Trajneri Shehi: Ekipi tregoi karakter!

Tirana, ia doli të fitonte 0 me 2 në transfertë me Erzenin në një ndeshje shumë të dyluftuar, për...

Ekipet më të mira të basketbollit shqiptar janë angazhuar për të dytën javë me radhë në aktivitetin e Kupës së Shqipërisë për femra dhe meshkuj, sezoni 2020-2021. Në javën e dytë të ndeshjeve të Kupës, Grupi A, Vllaznia në basketboll për meshkuj është ndeshur me ekipin e Kamzës. Ndeshja e luajtur në pallatin e sportit “Dhimitraq Goga” të Durrësit është shoqëruar me rivalitet nga fillimi deri në fund. Vllaznia fiton periodën e parë me shifrat 29-28, por në periodën e dytë është ekipi i Kamzës që fiton me shifrat 22-26 duke bërë që pjesa e parë të mbyllet me rezultatin 51-54 në favor të Kamzës.

Pas pushimit në dhomat e zhveshjes, skuadra kuqeblu e drejtuar nga trajneri amerikan Johns luan më mirë gjë që refektohet me fitoren e periodës së tretë me shifrat 26-16, fitore kjo që i jep avantazhin Vllaznisë në shifrat 77-70.

Por, kur mendohej se Vllaznia do ta administronte avantazhin prej 7 pikësh diferencë, është Kamza e drejtuar nga një trajner shkodran si Eni Llazani që përmbys gjithçka. Perioda e katërt dominohet terësisht nga ekipi i Kamzës, i cili duke fituar këtë period me shifrat 18-28, arrin të fitojë të gjithë ndeshjen me rezultatin e përgjithshëm, 96-98.

Një fitore kjo e merituar për Kamzën dhe trajnerin e saj, ish basketbollistin e njohur shkodran, Eni Llazani, ndërkohë që për Vllazninë ka kritika nga ana e drejtuesve por edhe e tifozërisë shkodrane, jo vetëm për humbjen me Kamzën por edhe në garën e Kampionatit, ku me paraqitjet jo pozitive, duket se Vllaznia nuk është në pritshmëritë e fitimit të trofeve të sezonit, ashtu siç u premtua me marrjen e kontigjentit amerikan në gjirin e kuqebluve. Në javën e tretë të Kupës Vllaznia dotë ketë perballë ekipin e Elbasanit, ndeshje që do të luhet ditën e Martë ora 15:00 në pallatin e sportit “Dhimitraq Goga”.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Të fundit

Hasani, “zëvendëson” Xhixhën, i shënon dy gola Erzenit. Tirana, nis shkëputjen në krye të Superiores!

Erzeni-Tirana 0-2(Shënues: Hasani 83’, 90’+6’)Ashtu siç u parashikua, ndeshja e mbrëmjes, Erzeni-Tirana, e fundit për javën e 18-të të Kategorisë Abissnet ishte padyshim më...
- Advertisement -